Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie prowadzenia firmy bez sieci komputerowej w biurze, oraz wymiany danych pomiędzy urządzeniami. Czy w każdej firmie sieć powinna być zbudowana tak samo? Czy wszyscy potrzebujemy tego samego?

Data dodania: 2015-05-02

Wyświetleń: 1886

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sieć w firmie, jak powinna być zbudowana?

 Oczywiście gdyby tak właśnie było nie pisałbym tego artykułu ponieważ sam temat byłby mało interesujący. Porównajmy potrzeby kilku hipotetycznych firm (wszelkie podobieństwo do instytucji i osób realnych czysto przypadkowe).

Biuro projektowe „Planik”

Pan Paweł Projektancki prowadzi swoją działalność w wynajętym biurze w dużym mieście, Zajmuję się projektowaniem domów jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych. Zatrudnia 5 projektantów. Wszystkie projekty są trzymane na serwerze firmowym umieszczonym w biurze.

Zastanówmy się co tak naprawdę jest priorytetem dla tak opisanej firmy. Biorąc pod uwagę, iż takie projekty są z reguły dość dużymi plikami najważniejszą rzeczą będzie tu prędkość sieci. Panu Pawłowi zależy na tym, żeby jego pracownicy mogli mieć szybki i niezawodny dostęp do swoich projektów.

Firma Planik powinna zainwestować w sieć komputerową o wysokiej przepustowości danych, być może należało by rozważyć użycie światłowodów oraz urządzeń najnowszych kategorii.

Pożyczki chwilówki „Na duży procent”

Firma zajmująca się udzielaniem pożyczek „chwilówek” prowadzona prze Panią Katarzynę Kasiastą. Pracownicy Pani Kasi na co dzień aktualizują bazę danych w której wpisują dane dłużników oraz pożyczone kwoty pieniędzy.

Ponieważ są to dane newralgiczne, a ich ilość niewielka, głównym zadaniem postawionym przed siecią będzie bezpieczeństwo. Pani Kasia powinna zainwestować w urządzenia zabezpieczające jej sieć i serwery przed niepowołanym dostępem. Profesjonalny i dobrze zabezpieczony router oraz firewall są tutaj wręcz koniecznością.

Kiedy liczy się bezpieczeństwo potrzeba profesjonalnych rozwiązań, nawet kosztem zaoszczędzenia na technologii zapewniającej szybkość.

Call center „Gduła”

Pan Tadeusz Telefoniczny zdecydował się w końcu na założenie swojej wymarzonej działalności gospodarczej, call center. Na chwilę obecną zatrudnia 3 agentów ale w miarę rozszerzania działalności liczba ta będzie się zwiększać. Pracownicy muszą mieć dostęp do poczty oraz systemu zapewniającego skrypt rozmowy.

Czy taka firma potrzebuje bardzo szybkiej lub ponadprzeciętnie zabezpieczonej sieci? Nic z tych rzeczy nie jest jej potrzebne. Pan Tadeusz potrzebuje za to sieci komputerowej zdolnej do rozbudowy. Tak zwanej sieci skalowalnej. Powinna ona zostać zbudowana według zasad pozwalających na jej rozszerzanie.

Kiedy planujesz rozbudowę swojej firmy warto pomyśleć o tym aby sieć komputerowa w twoim biurze nadążała za nią.

Przed przystąpieniem do wykonania sieci w twoim biurze drogi czytelniku zastanów się więc czego tak naprawdę potrzebujesz. Może warto porozmawiać ze swoim informatykiem aby dobrać rozwiązanie uszyte dla ciebie na miarę?  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena