W większości gospodarstw rolnych magazynujących zboże zachodzi konieczność transportu ziaren na niewielkie odległości, celem głównie przechowywania i sprzedaży. Zboże jest materiałem sypkim, a więc trudnym do przenoszenia, co wymusza zastosowanie dedykowanych urządzeń.

Data dodania: 2016-06-15

Wyświetleń: 1143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Maszyny rolnicze do transportu ziarna

Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, więc przed wyborem konkretnego sprzętu należy zapoznać się z jego możliwościami i przeznaczeniem.

Zboże zazwyczaj transportowane jest przy użyciu przenośników, które dzielą się na ślimakowe, pneumatyczne oraz kubełkowe.

Przenośniki ślimakowe popularnie zwane są żmijkami. Ich budowa jest stosunkowo prosta i w najprostszym wydaniu obejmuje silnik elektryczny oraz rurę ze zwojami ślimaka. Maszyny te pracują z dobrą wydajnością, jednocześnie nie generując dużego zapotrzebowania na moc. Ich dużą zaletą jest to, że w większości przypadków mogą pracować pod dowolnym kątem, jednak niektóre ustawienia zwiększają trudność pobierania materiału, co przekłada się na spadek wydajności. Przenośniki ślimakowe dostępne są w trzech wariantach: z możliwością montażu na burcie przyczepy, z koszem zasypowym oraz z pobieraniem dolnym. Żmijki zwykle są mobilne i można je przemieszczać.

Przenośniki pneumatyczne to inaczej dmuchawy do zboża. Cechuje je uniwersalność, ale także ograniczona wydajność przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na moc. Niektóre modele przystosowane są do pobierania zasilania z wału odbioru mocy ciągnika, co umożliwia stosowanie takich dmuchaw w dowolnym miejscu. Przenośniki pneumatyczne są dobrym wyborem do pomieszczeń o ograniczonych rozmiarach i z utrudnionym dostępem. Wykorzystywane są często do przeładunku zboża do zbiorników, pryzm czy silosów, a także na potrzeby transportu. Dmuchawy mogą posiadać mechanizm tłoczący lub ssąco-tłoczący.

Przenośniki kubełkowe znajdują zastosowanie głównie przy przenoszeniu ziarna do silosów, gdyż mogą przesyłać ładunek nawet na znaczne wysokości. Ich najważniejsze zalety to duża wydajność, cicha praca, a także niewielkie zużycie energii elektrycznej oraz to, że nie powodują uszkodzeń mechanicznych ziaren. Natomiast główną wadą kubełków jest wysoka cena, a ponadto nie występują w wersji przenośnej.

Oczywiście każdorazowo przy zakupie należy zwrócić uwagę na moc danego urządzenia, wyrażoną w KM, a także wydajność, podawaną w jednostce masy (zwykle jest to tona) możliwej do przeniesienia w jednostce czasu (zwykle godzinie).

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena