Dmuchawy to maszyny działające dzięki sprężonemu gazowi, zazwyczaj o dość niskim ciśnieniu. Dmuchawami najczęściej nazywane są tego typu maszyny, które przetłaczają gaz o gęstości q = 1,2 kg na metr sześcienny i tym samym potrafią wytworzyć spiętrzenie w granicach od 13 do 200 kPa.

Data dodania: 2016-08-13

Wyświetleń: 1128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dmuchawy do zboża i nie tylko

Rodzai urządzeń, które możemy zaliczyć do dmuchaw, jest wiele. W tym artykule przedstawimy kilka z nich.

Na pierwszy ogień idzie krzywkowa dmuchawa rotacyjna Rootsa. Dmuchawy Rootsa to maszyna posiadająca wirujące tłoki. Tego typu maszyny stosowane są przeważnie w szeroko rozumianym przemyśle. W maszynach tego typu stosuje się głównie tłoki dwu oraz trzyskrzydełkowe. Tłoki te zamontowany są w obudowach o płaskich zakończeniach oraz przekroju cylindrycznym. Wirniki tłokowe w dmuchawie są zsynchronizowane przy użyciu specjalnych przekładni zębatych. Cały proces sprężenia w dmuchawach Rootsa odbywa się poza obudową.

Innym rodzajem dmuchaw są dmuchawy śrubowe. Tego rodzaju urządzenia są nowszą generacją dmuchaw. Zbudowane są z tłoków śrubowych, które wykorzystują metodę sprężenia wewnętrznego. Cały proces sprężenia zachodzi więc wewnątrz, przez co zużywane jest mniej energii, która jest potrzebna, by przemieścić powietrze do urządzenia odbiorczego. Dmuchawy śrubowe, działają też ciszej od dmuchaw Rootsa.

Dmuchawy odśrodkowe, bywają również nazywane turbodmuchawami. Spręża ona gazy w taki sposób, że przepływają one promieniowo. W przemyśle używa się zazwyczaj, takie jej odmiany jak:

  • Jedno i wielostopniowe dmuchawy turbinowe, które posiadają przekładnię wewnętrzną, którą należy smarować olejem. Regulacja maszyny odbywa się przy pomocy zmiany prędkości obrotowej napędu albo odpowiedniego nastawienie dyfuzora, który zbudowany jest z łopatek o zmiennej geometrii.
  • Bezolejowe to natomiast urządzenia wysokoobrotowe również wykorzystujące turbiny z połączonym napędem, którego prędkość można zwiększać lub zmniejszać. Najczęściej stosuje się w nich łożyska magnetyczne lub łożyska powietrzne.

Na koniec warto wspomnieć również o dmuchawach bocznokanałowych. Te urządzenia do swojego prawidłowego działania również nie potrzebują oleju. Sprężają one gazy, w tym powietrze do niedużego nadciśnienia lub określonego podciśnienia. Produkowane są zazwyczaj przy użyciu odpowiednio dobranego stopu aluminium. Wirnik dmuchawy znajduje się bezpośrednio na silniku.

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje dmuchaw. Te urządzenia są stosowane w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Często wykorzystuje się również dmuchawy do zboża, w rolnictwie. Jak widać, są to więc urządzenia mające duży potencjał w różnych branżach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena