Czy wiesz, jaka jest historia maszyn, obecnie powszechnie używanych w rolnictwie? Ciągniki rolnicze są wykorzystywane w mniejszych i większych gospodarstwach, a ich właściciele nie wyobrażają sobie bez nich życia. Czy wiesz kiedy powstały?

Data dodania: 2018-12-04

Wyświetleń: 314

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Krótka historia ciągników rolniczych

Pierwszą maszynę tego typu skonstruowano i zastosowano już w XIX wieku. Służyła ona głównie do transportu drogowego i posiadała silnik parowy (silnik benzynowy pojawił się około 20 lat później). Osobą, która była odpowiedzialna za pierwsze wykorzystywanie ciągnika w rolnictwie był John Froelich. Siniki parowe przysparzały ówczesnym rolnikom dużo problemów, gdyż bardzo często, brakowało im opału, potrzebnego do uruchomienia maszyny. John Froelich, znalazł rozwiązanie , które umożliwiało pracę bez niepotrzebnych przerw. Zamontował on na podwoziu swojego ciągnika parowego silnik benzynowy, ze specjalnie zbudowaną przekładnią. W ten oto sposób, w Dakocie (Stany Zjednoczone) powstał pierwszy traktor z silnikiem spalinowym.

Pod koniec wieku XIX, dokładnie w 1894 roku, zaczęto opracowywać technologię pozwalająca na zasilanie ciągnika gazem. Zajmował się tym jeden z założycieli firmy Case, jednak poniósł klęskę. Tym zagadnieniem zajmowali się również Charles Hart i Charles Parr i dzięki nim, pierwszy traktor oparty na tym innowacyjnym rozwiązaniu, wyjechał z hali produkcyjnej, w 1901 roku.

Czy wiesz, że ogromną rolę w rozwoju ciągników miał Henry Ford? Kiedy był dzieckiem, musiał pracować na roli, czego z całego serca nie znosił. W późniejszym czasie, w jego firmie Henry Ford & Son Inc, pojawił się pomysł na to, aby pomóc rolnikom w ich pracy, poprzez produkowanie ciągników dostępnych dla przeciętnego człowieka. W tamtym czasie (początek wieku XX), traktory były bardzo drogie (kosztowały około 1000 dolarów, przy średnich zarobkach rzędu 300) i ciężkie (ważyły około 2 ton). Henry Ford stworzył ciągniki lekkie i niedrogie, które znalazły zastosowanie w rolnictwie, na ogromną skalę. Druga wojna światowa, a co za tym idzie- śmierć wielu mężczyzn spowodowała to, iż Henry Ford stale udoskonalał swoje maszyny rolnicze. Intensywnie pracował nad rozwojem technologii silników benzynowych i ich produkcją masową. Dzięki niemu, w rolnictwie na całym świecie nastąpiła nowa era- koń pociągowy został zastąpiony mechanicznym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona