Kiedy robisz zakupy spożywcze, pewnie zwracasz uwagę na pochodzenie poszczególnych artykułów, ich wartość odżywczą, smak i zapach, no i na pewno cenę. Kiedy kupujesz ubrania, chcesz, by były wygodne, modne, dobrze na Tobie leżały, może łatwo się prały i prasowały, no i nie kosztowały zbyt wiele.

Data dodania: 2016-06-02

Wyświetleń: 1326

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego trzeba promować idee Sprawiedliwego Handlu?

Ale czy kiedykolwiek zastanawiasz się nad tym, w jakich warunkach i przez kogo zostało wyprodukowane to, co właśnie niesiesz do kasy?

Za wyrób wielu tanich i łatwo dostępnych artykułów, lub surowców do ich wytwarzania, odpowiedzialni są drobni rolnicy i rzemieślnicy z krajów rozwijających się oraz pracownicy najemni. Jednak lokalny rynek jest całkowicie zdominowany przez wielkie firmy z Zachodu, oferujące głodowe stawki za produkty rolne i inne. Producenci nie mają jednak wyboru – nie mają środków i możliwości, by szukać zbytu gdzie indziej. W związku z tym dystrybutorzy mają możliwość swobodnego dyktowania cen, a że chcą zarobić jak najwięcej, producenci nie mogą liczyć na zapłatę w wysokości pokrywającej chociażby koszty produkcji. A to oznacza konieczność pracy przez kilkanaście godzin na dobę przy jednoczesnym braku możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb i godnego życia, nie mówiąc już o edukacji czy rozwoju osobistym.

Idea Sprawiedliwego Handlu opiera się na walce z niesprawiedliwymi regułami rządzącymi handlem międzynarodowym celem wprowadzenia równych szans i zasad dla wszystkich członków łańcucha handlowego, ze szczególną troską o sprawiedliwe i uczciwe traktowanie wytwórców. Fair Trade ma na celu zapewnienie im ceny minimalnej za wytwarzane produkty, która umożliwi im utrzymanie i życie na przyzwoitym poziomie. Ponadto ruch ten propaguje idee zrównoważonego rozwoju, czyli dbania nie tylko o tu i teraz, ale także o potrzeby przyszłych pokoleń. Przejawia się to głównie w rozsądnym gospodarowaniu zasobami i trosce o środowisko naturalne. Korzystają z tego także konsumenci, gdyż mogą kupować żywność dobrej jakości, bez zbędnej chemii, często wytwarzaną metodami niezmienionymi od wielu lat.

Dzięki Sprawiedliwemu Handlowi jest szansa na poprawę warunków pracy, przede wszystkim bezpieczeństwa pracowników i ograniczenie ilości przepracowywanych dziennie i tygodniowo godzin. Kolejnym ważnym aspektem jest poprawa świadomości wytwórców i pomaganie im w uzyskaniu większej swobody i niezależności, a także polepszenie warunków socjalnych.

Promowanie idei Fair Trade jest po prostu zwykłą ludzką uczciwością, a także najlepszym sposobem pomocy mieszkańcom najuboższych krajów. Daje też zwykłe poczucie zadowolenia, że na każdym etapie wytwarzania produktu, który masz w koszyku sklepowym, nie zostały naruszone podstawowe prawa człowieka i pracownika.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena