Wszyscy, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych, mają obowiązek używania kas fiskalnych.

Data dodania: 2018-01-29

Wyświetleń: 732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak działają kasy fiskalne?

Co to jest kasa fiskalna?
Obowiązek posiadania kas fiskalnych reguluje ustawa o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie Ministerstwa Finansów.
Można wyodrębnić dwie grupy urządzeń: kasę fiskalna i drukarkę fiskalną.
Kasa fiskalna jest urządzeniem elektronicznym z funkcją drukowania, które ma za zadanie rejestrowanie obrotu oraz wartości podatku odprowadzanego ze sprzedaży. Kasa posiada wbudowany moduł pamięci, w którym zapisywany jest raport dobowy. Raport ten zawiera informacje o łącznej sprzedaży brutto, sprzedaży netto oraz podatku VAT. Wszystkie zapisywane przez kasę informacje, nie mogą być usunięte.
Drukarka fiskalna jest urządzeniem, które należy podłączyć do komputera, na którym zainstalowane jest specjalne oprogramowanie, dzięki któremu istnieje możliwość generowania raportów.

Jak działa kasa fiskalna?
Wszyscy, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych, mają obowiązek używania kas fiskalnych.  Dotyczy to przedsiębiorców, których obroty ze sprzedaży w danym roku nie przekroczą kwotę określoną przez Ministerstwo Finansów. Ponieważ wszystkie kasy fiskalne rejestrują obrót i wysokość podatku, konieczne jest ich zaprogramowanie w ten sposób, żeby miały w pamięci nazwy towarów, ich ceny oraz stawki podatku VAT. Informacje te zostają zapisane pod określonym kodem. Po wpisaniu kodu, który przyporządkowany jest danemu produktowi lub jego zeskanowaniu, program kasy odnajduje informacje o towarze, rejestruje sprzedaż w pamięci oraz po dokonaniu transakcji drukuje w postaci paragonu. Część kas wyposażona jest w czytnik kodów kreskowych, na którym zapisane są dane o produkcie lub świadczonej usłudze. Po zapełnieniu pamięci fiskalnej można zakupić nowe urządzenie bądź wymienić pamięć fiskalną w dotychczasowym urządzeniu. Co 2 lata należy dokonywać obowiązkowego przeglądu okresowego. Żywotność kasy szacuje się wówczas na około 5 lat.

Zakup kasy fiskalnej
Decydując się na zakup kasy fiskalnej, warto wybierać profesjonalne firmy, które oferują kompetentnych fachowców oraz pełną usługę serwisową. Często firmy oferują sprzedaż łącznie ze szkoleniem w zakresie obsługi urządzenia. Każde urządzenie przed fiskalizacją pracuje w tzw. trybie testowym. Oznacza to, że w tym czasie żadna z wykonywanych operacji nie jest zapisywana w pamięci kasy i w ten sposób nie będzie rozliczana. Jest  to dobry czas na naukę oraz wypróbowanie urządzenia (wprowadzanie transakcji, wystawianie paragonów, drukowanie raportów).

Zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej dotyczy osób, których obroty ze sprzedaży w danym roku nie przekroczą 20 tys. zł.  
Istnieje możliwość  skorzystania z odpisu 90%, jednak należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba być właścicielem kasy, posiadać dowód zapłaty całej należności oraz posiadać kasę z homologacją Ministerstwa Finansów. Po drugie przed rozpoczęciem ewidencjonowania należy złożyć oświadczenie o ilości posiadanych kas i miejscach ich instalowania. Kolejnym warunkiem jest użytkowanie kasy zgodnie z przepisami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena