Przeglądając towary na sklepowych półkach, możemy natchnąć się na produkty oznaczone znakiem „fair trade”. Sprawiedliwy handel, bo tak właśnie tłumaczy się ten zwrot, to zjawisko stosunkowo młode. Czym jest i czym się cechuje?

Data dodania: 2017-02-16

Wyświetleń: 1326

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sprawiedliwy handel - wiesz czym jest?

Według niektórych definicji sprawiedliwy handel to ruch konsumentów, działający na całym świecie, który chce pomagać w rozwoju najdrobniejszych wytwórców, rolników i rzemieślników, tak by zapewnić im dobre warunki pracy oraz odpowiednie wynagrodzenie.

Robiąc zakupy, skupiamy się zazwyczaj tylko na kilku najważniejszych dla nas kwestiach. Są to zazwyczaj cena, jakość oraz przydatność produktu. Niewielu z nas zastanawia się jednak, skąd pochodzi dany produkt i w jakich warunkach został wytworzony. Między innymi właśnie dlatego, powstała inicjatywa sprawiedliwego handlu, by ludzie zaczęli bardziej myśleć o tym, gdzie i w jakich warunkach dany towar został wytworzony. Znak „fair trade” daje gwarancję tego, że oznaczony nim produkt został wytworzony przez ludzi, którzy otrzymali za niego godziwą zapłatę oraz wszystko przebiegało w etycznych warunkach.

Sprawiedliwy handel obejmuje głównie produkty z krajów rozwijających się. Bardzo często są to produkty takie jak ryż, kakao, herbata, kawa, a także tkaniny i inne lokalne wyroby. Jednym z głównych celów, jaki przyświeca idei sprawiedliwego handlu, jest zapewnienie właśnie tym małym producentom, z krajów rozwijających się zapłatę na poziomie pozwalającym im się utrzymać oraz pracę w bezpiecznych warunkach.

Obecnie wielu małych producentów i wytwórców pracuje za stawki, które ledwo starczają na ich utrzymanie. Są również przepracowani, gdyż pracują nawet do 16 godzin na dobę, bez dni wolnych oraz płatnych nadgodzin. Do tego dochodzą niehigieniczne warunki oraz częste wypadki. Fair Trade chce doprowadzić do sytuacji, w której nawet najmniejsi producenci będą mogli żyć za swoje ciężko zarobione pieniądze, a ich warunki oraz czas pracy będą odpowiednie.

Jeżeli więc tego typu inicjatywa ci się podoba, warto, żebyś kolejnym razem, kiedy będziesz robił zakupy w swoim ulubionym markecie, odszukał takie produkty, które zawierają na sobie znaczek fair trade/sprawiedliwy handel. Dzięki temu przyczynisz się do poprawy warunków pracowniczych w krajach rozwijających się. Warto również, żebyś przekazał tę wiedzę dalej do swojej rodziny i znajomych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena