Kredyt obrotowy na bieżącą działalność, celowy na służbowy samochód i inwestycyjny na rozwój działalności to duże wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Dlaczego? Zanim bank zaproponuje ci podpisanie umowy, będziesz musiał udowodnić swoją stabilną sytuację finansową.

Data dodania: 2015-10-20

Wyświetleń: 1400

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gehenna przedsiębiorcy. Zanim dostaniesz kredyt, będziesz musiał się nagimnastykować

Mały przedsiębiorca niemile widziany przez bank

Jeśli uwierzyłeś w przekazy reklamowe, że do zaciągnięcia kredytu na start firmy wystarczy dowód osobisty, to zaraz sprowadzimy cię na ziemię. Przedsiębiorcy należą bowiem do tej grupy klienckiej, która niosą ze sobą podwyższone ryzyko kredytowe. Uzasadnienie, bo gdyby spojrzeć na dane Głównego Urzędu Statystycznego, 80% wszystkich firm znika z rynku zanim skończy 2 lata.

W efekcie - instytucje podchodzą z dużą rezerwą do początkujących przedsiębiorców i zanim zgodzą się na udzielenie wsparcia finansowego, wymagają udokumentowania swojej zdolności kredytowej.

Kredyt dla małej firmy tak, ale pod kilkoma warunkami

      1. Przynajmniej roczna obecność na rynku to absolutne minimum

Możesz przyjąć za standard, że jeśli bank ma udzielić ci finansowania, twoja firma powinna być obecna na rynku przez przynajmniej 12 miesięcy od chwili złożenia wniosku CEIDG-1 w urzędzie miasta. Napisaliśmy „przynajmniej”, bo część banków nie będzie chciała z tobą negocjować zanim twoja DG nie skoczy 24 miesięcy lub więcej.

      2. Wkład własny może okazać się konieczny

Banki próbują zminimalizować ryzyko kredytowe wkładem własnym przedsiębiorcy. To oznacza, że jeśli złożysz swój wniosek o sfinansowanie auta służbowego z kredytu celowego, spodziewaj się 10-, 20-procentowej opłaty początkowej.

Wkład to sygnał dla banku, że dzielicie się ryzykiem przynajmniej w części.

      3. Bank będzie wymagał kompletu dokumentacji

Nim bank udzieli finansowania będzie wymagał od ciebie kompletu dokumentów. Jeśli jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, to będziesz musiał przygotować m.in. dowód osobisty, wypis z CEIDG, zaświadczenie od US i ZUS, że nie zalegasz ze składkami, wnioski potwierdzające nadanie numerów: REGON (patrz słownik: REGON ») i NIP, a także PIT za ubiegły rok podatkowy oraz wiele innych.


To jak obszerna będzie lista zależy od polityki banku, twojej zdolności kredytowej oraz wysokości finansowania o jakie wnioskujesz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena