Wybierając polisę dla domu lub mieszkania, każdy właściciel nieruchomości chce posiadać możliwie jak najlepszą ochronę. Musi ona również być w przystępnej cenie. Decydując się na daną ofertę, często pomija się wyłączenia, które stanowią podstawę do tego, że towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Kiedy więc można być niemal pewnym decyzji odmownej?

Data dodania: 2015-07-16

Wyświetleń: 1478

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Rażące niedbalstwo
Jest to sytuacja, w której szkoda powstała na skutek tak dużego niedbalstwa ubezpieczonego, że graniczy ono z działaniem umyślnym. Można niemal powiedzieć, że to zachowanie na granicy głupoty. Zapisy w OWU, mówiące o tym, że w razie stwierdzenia takiej sytuacji towarzystwo nie wypłaci odszkodowania, znajdują się niemal u każdego ubezpieczyciela. Firmy mogą uznać za taką sytuację np. świeczkę postawioną w pobliżu przedmiotów łatwopalnych bez nadzoru, nie wezwanie fachowca do uszkodzonej instalacji (choć wiedziało się o uszkodzeniu), pozostawienie niezakręconego kranu przed wyjściem z domu, wykonywanie napraw poważnych uszkodzeń bez odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. Warto jednak wiedzieć, że zwykłe zaniedbanie lub nieuwaga, nie mogą być określane jako rażące niedbalstwo. Dodatkowo ubezpieczyciel, gdy wysunie takie oskarżenia, jest zobowiązany udowodnić, że szkoda powstała właśnie na skutek, niemal umyślnego działania.

 

2. Wady konstrukcyjne
Wady konstrukcyjne lub źle wykonanie obiekty, niemal zawsze będą podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Ponieważ szkody wyrządzone z tego powodu, ciężko jest przewidzieć, nie ma możliwości, aby były one włączone do ubezpieczenia. Przy jakich zdarzeniach zatem, dostanie się odmowę wypłaty? Z pewnością, gdy przy średnio silnym wietrze zostanie zerwany dach lub gdy widoczne są uszkodzenia ścian z powodu złego wykonania ocieplenia. Będzie to także pękanie sufitów z powodu niewłaściwego ich zaprojektowania lub wykonania oraz niszczenie piwnicy, spowodowane wykonaniem złego zabezpieczenia przeciwwilgociowego.

 

3. Przedmioty cenne i kosztowności
Wszelkie zniszczenia, uszkodzenia, czy kradzieże rzeczy cennych, które wymienione są w OWU danego ubezpieczyciela, nie będą chronione niezależnie od tego, co doprowadzi do szkody. Są to najczęściej wszelkiego rodzaju dokumenty, rękopisy, kruszce i kamienie szlachetne (łańcuszki, pierścionki, bransolety, broszki), programy komputerowe, broń, papiery wartościowe oraz dzieła sztuki. W przypadku tych ostatnich, sprawa nie zawsze jest przesądzona, bowiem niektóre firmy, posiadają w swojej ofercie rozszerzenia tego typu. Konieczne jest jednak poinformowanie wcześniej, o chęci zawarcia dodatkowej ochrony.

 

4. Pomieszczenia przeznaczone na działalność gospodarczą
Utrata lub zniszczenie wszelkiego rodzaju rzeczy, wyposażenia, czy też towarów, które znajdowały się w lokalu, w którym była prowadzona działalność gospodarcza, nie będą objęte ochroną. Wynika to z faktu, że standardowe ubezpieczenia nieruchomości przeznaczone są dla mieszkań i domów prywatnych. Prowadzenie działalności zarobkowej wymaga zakupienia polisy przeznaczonej dla firm.

Nie każde towarzystwo posiada aż tak radykalne zapisy, jednak ograniczenia w kwestii pomieszczeń przeznaczonych na działalność gospodarczą, są u każdego ubezpieczyciela. Czasami pewne ruchomości polisa obejmie swoim zakresem.


5. Szkody górnicze lub związane z robotami ziemnymi
Wszelkie uszkodzenie, które są skutkiem szkód górniczych, nie będą objęte ubezpieczeniem nieruchomości. Dotyczy to również prowadzenia robót ziemnych, niezależnie od tego, czy były one prowadzone prawidłowo, czy też nie. Zatem pęknięcia ścian, sufitów i podłóg, które związane są z tego typu zjawiskami, nie stanowią podstawy do wypłaty odszkodowania.

 

Ponieważ każde towarzystwo samodzielnie określa, co będzie wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej, niemal koniecznością jest porównywanie ze sobą różnych ofert. Warto używać do tego narzędzi internetowych, które nie tylko zestawią ze sobą oferty, ale też doradzą na co zwracać uwagę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena