Kretę znakomicie zwiedza się wynajętym samochodem. To daje wolność, niezależność i swobodę. Oczywiście pod warunkiem, że masz odpowiednie ubezpieczenie. A oto, jakie możliwości da Ci dobra wypożyczalnia.

Data dodania: 2016-01-28

Wyświetleń: 1474

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

PL, PLI, czyli po prostu OC

Tak samo jak u nas, również na Krecie OC jest obowiązkowe. Pokrywa je właściciel samochodu, więc tutaj wielkiego wyboru nie masz. Takie ubezpieczenie zawsze będzie miało te same warunki i sumy gwarancyjne.

FDW i WUG

Są to dwa typy ubezpieczeń AC, z których pierwsze występuje też pod nazwą SCDW lub FCDW. Zwalnia ono kierującego z odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia pojazdu w zdarzeniu drogowym, przy czym – co warto podkreślić – są to ubezpieczenia bez udziału własnego, a więc obowiązują przy każdej kwocie strat, a nie tylko powyżej pewnego poziomu. WUG to dodatkowe Autocasco szyb i kół działające również jako mini-assistance, ponieważ można w ramach tego ubezpieczenia naprawić szkody losowe, a nie tylko uszkodzenia powypadkowe. Oczywiście beneficjentem nie jest kierowca, tylko właściciel auta, niemniej dla kierowcy to dodatkowy powód do spokoju.

TP lub TPI

Za tymi dwoma skrótami kryje się to samo ubezpieczenie: ubezpieczenie od kradzieży. Klient nie poniesie odpowiedzialności finansowej, jeśli auto zostanie ukradzione, o ile oczywiście było zamknięte, a kluczyków nie było w środku. Trzeba jednak pamiętać, że przedmiotem ubezpieczenia jest samochód, a nie samochód oraz znajdujące się w nim przedmioty, więc odszkodowanie z TPI nie przysługuje na przykład za zostawiony w skradzionym aucie aparat fotograficzny,

PAI

Jest to ubezpieczenie, które można dodatkowo wykupić, a nie jest ono niczym innym niż ubezpieczeniem NNW dla kierowcy i wszystkich osób podróżujących z nim samochodem, niezależnie od przyczyny uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Uwagi ogólne

Kreteńskie ubezpieczenia, podobnie jak te w innych miejscach na świecie, nie będą mogły zostać uruchomione, jeśli pojazd jest użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem, większość nie zadziała także, jeśli przyczyną strat było rażące naruszenie przepisów, jazda pod wpływem alkoholu i tak dalej. Te regulacje nie różnią się szczególnie od obowiązujących na polskim rynku.

Nie wszystkie wypożyczalnie aut równie chętnie udzielają zwolnienia z udziału własnego - warto takie szczegóły uzgodnić przed podpisaniem umowy najmu auta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena