Właśnie zdobyłeś wymarzone prawo jazdy i planujesz zakup swojego pierwszego auta? Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie są nastawione „przyjaźnie” do młodych kierowców, dlatego za OC możesz słono zapłacić. Jest kilka sprawdzonych sposobów, abyś nie przepłacał za polisę obowiązkową.

Data dodania: 2016-09-30

Wyświetleń: 1144

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Pracuj na zniżki tuż po zrobieniu prawa jazdy

Wiele osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy tuż po ukończeniu18 lat. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Młody kierowca wcale nie musi od razu kupować swojego własnego auta. Gdy jednak będzie od czasu do czasu korzystał z samochodu rodziców, powinien poprosić ich o wpisanie go do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela pojazdu. Dzięki temu będzie mógł powoli zbierać zniżki za bezszkodową jazdę. Zniżki te nie przepadną mu, gdy zakupi swój własny samochód. W ten sposób od razu będzie na „wygranej pozycji” w stosunku do innych kierowców, którzy nie zadbali o kumulowanie zniżek na OC.
 

2. Poszukaj współwłaściciela

Sprawdzonym sposobem na płacenie niższych składek OC za pierwszy samochód jest poszukanie współwłaściciela, który ukończył 25 lat. Młodzi kierowcy nie tylko nie posiadają własnych zniżek na OC za bezszkodową jazdę (maksymalna zniżka to aż 60% - przysługuje ona po 6 latach), ale i są traktowani przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe jako klienci z najwyższej grupy ryzyka. Nie posiadają oni jeszcze doświadczenia, słyną z brawury podczas prowadzenia, są uznawani za mniej odpowiedzialnych. Ubezpieczyciele biorą więc pod uwagę, że tacy kierowcy mogą spowodować wypadki, które staną się obciążeniem dla firmy (szkodę należy zlikwidować z OC).

Dlatego składki OC dla osób poniżej 25 roku życia są wyższe. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wpisać do polisy OC jednego z rodziców. W ten sposób młody kierowca skorzysta z jego zniżki za bezszkodową jazdę.
 

3. Porównaj oferty dostępne na rynku

Wysokość składek OC jest wyliczana indywidualnie na podstawie szeregu czynników. Dlatego młodzi kierowcy powinni porównać oferty dostępne na rynku. W poszukiwaniach pomocne będą porównywarki ubezpieczeń.

Można tutaj bardzo szybko porównać oferty OC pochodzące z kilkunastu różnych firm ubezpieczeniowych. Wypełnienie formularza zajmuje tylko kilka minut. W wynikach pojawią się oferty przygotowane przez TU na podstawie podanych danych. Porównywarka wyświetla je chronologicznie – od najtańszych do najdroższych. Bezpośrednio z serwisu można przejść na stronę firny ubezpieczeniowej, gdzie istnieje możliwość wykupienia OC online. To pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

OC online już od 250zł to idealne rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy wielu formalności dokonują przez Internet i nie obawiają się nowych technologii.
 

4. Kup auto z mniejszym silnikie

Młody kierowca, który chce płacić niższą składkę za OC może zastanowić się także nad zakupem auta z mniejszym silnikiem. Ubezpieczyciele przy ustalaniu składki OC przyjmują że samochody z większym i mocniejszym silnikiem częściej mogą powodować kolizje drogowe. Niestety potwierdzają to również dane statystyczne. Dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić na polisie OC wybierajmy mniejszy silnik - a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć np.: na kupno akcesoriów do auta lub na tankowanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena