Idea igrzysk olimpijskich jest stosunkowo młoda. Jej twórca, baron Pierre de Coubertin, w 1894 roku, dał hasło do organizacji międzynarodowych zawodów sportowych wzorujących się na idei igrzysk odbywanych w starożytnej Grecji. W założeniu chodziło przede wszystkim o międzynarodowy dialog za pośrednictwem sportu.

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 987

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak powstały nowożytne igrzyska olimpijskie?

Coubertin postanowił działać jak najszybciej. Posiadał już doświadczenie, gdyż od wielu lat zajmował się promowaniem sportu, w którym widział przede wszystkim sposób na wychowanie nowego człowieka. Dostrzegał te same wartości, dla których i dziś polecany jest sport – zbawienny wpływ na zdrowotność organizmu i przeogromny wpływ na kształtowanie ludzkiej psychiki. Wedle jego własnych słów, w sporcie chodzi przede wszystkim o udział, przezwyciężanie własnych ograniczeń i słabości. Wygrana nad przeciwnikami z całą pewnością cieszy, jednak o wiele ważniejsza dla niego była radość z wygranej z samym sobą, na przykład poprzez przebiegnięcie maratonu.

Z uprawianiem sportu ściśle wiązało się również inne zagadnienie. Coubertin uważał, wcale nie będąc w swoim myśleniu odosobnionym, że prawdziwi sportowcy to amatorzy, którzy uprawiają sport w czasie wolnym od pracy zarobkowej. Czystość ich intencji określał poprzez odwołanie się do starożytnych zawodów, które odbywały się w antycznej Grecji. Twórca idei nowożytnych igrzysk olimpijskich był zdecydowanie przeciwny profesjonalizmowi w sporcie, uważał że pieniądze psują piękną i szlachetną ideę rywalizacji.

W kwestii obecności pieniędzy w sporcie Coubertin był stanowczy, stąd pierwsze edycje igrzysk olimpijskich wykluczały udział sponsorów. Zupełnie inaczej sprawa ma się w dzisiejszych czasach, ostatnie urządzone całkowicie bez pieniędzy odbyły się w roku 1980 w Moskwie, stało się to jednak w zupełnie innym niż sportowy celu.

Coubertin w jednym zdawał się nie mieć racji. Jego pomysły wykluczały udział kobiet nie tylko w zawodach rozgrywanych w ramach igrzysk olimpijskich, ale w ogóle w sporcie. Na szczęście pomysłodawca nie był jedynym pracującym na rzecz przywrócenia idei olimpijskich igrzysk w czasach nowożytnych.

Stosunkowo szybko udało się ideę zamienić w rzeczywistość. Po odbyciu kongresu paryskiego w 1894 roku ustalono datę odbycia się pierwszych i drugich zawodów. Historyczne pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się już w 1896 roku. Od tej pory, z uwzględnieniem przerw wywołanych obiema wojnami światowymi, igrzyska olimpijskie odbywają się w cyklu olimpiady, to jest czteroletnim. Następne, XXXI letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2016 roku w brazylijskim Rio de Janeiro.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena