Zdecydowaliście się wziąć się za siebie, doszliście do wniosku, że jednak samodzielnie nie uzyskacie odpowiednich efektów treningu, podjęliście decyzję, że skorzystacie z usług trenera personalnego. Oto kilka wskazówek, jakie powinniście wziąć pod uwagę, aby dobrze wybrać.

Data dodania: 2017-10-22

Wyświetleń: 1061

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

POMAGANIE

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać odpowiedniego trenera personalnego?

Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe zadanie, ofert na rynku jest mnóstwo, tym bardziej na różnych portalach ogłoszeniowych. W końcu będzie to osoba, której powierzymy nasze zdrowie i ciało, musimy być zatem przekonani, że wyjdzie nam to na dobre.


Jak spośród wielu ofert wybrać profesjonalistę?

1. Nie kierujcie się tylko i wyłącznie ceną - wiadomo, że każdy chce zapłacić jak najmniej, ale jak dobrze wiadomo najtaniej wcale nie znaczy najlepiej, a często wręcz przeciwnie. Zorientujcie się jaka jest średnia cena treningu personalnego i odrzućcie bardzo tanie oferty i te najdroższe. W ten sposob spectrum wyboru nieco się zawęzi i będzie Wam łatwiej podjąć decyzję.

2. Profesjonalna strona internetowa - łatwiej zaufać komuś, kto zainwestował w profesjonalną stronę internetową, a jego jedyną wizytówką nie są ogłoszenia na portalach czy profil na Facebooku. Na takiej stronie często możecie znaleźć też opinie innych Klientów oraz szczegóły dotyczące oferowanych usług.

3. Kwalifikacje - w dobie kursów trenerskich za 100 zł warto dokładnie sprawdzić kwalifikacje trenera osobistego - jaki kurs skończył, jak dawno temu (szczerze mówiąc im dawniej tym chyba lepiej, kiedyś nie było aż tylu ekspresowych kursów), dobrze jeśli również jest absolwentem AWF.

4. Indywidualne podejście - dobry trener przy pierwszym kontakcie nie zacznie opowiadać o sobie, tylko zacznie wypytywać o Ciebie - Twoje cele, problemy, dotychczasową aktywność, na pewno powinien zapytać o Twoje choroby i stan zdrowia - jest spora grupa ćwiczeń, których nie powinno się wykonywać cierpiąc na pewne choroby. 

5. Opinie Klientów / rekomendacje znajomych - posprawdzajcie trochę czy na stronie internetowej są opinie Klientów, czy na fan page na Facebooku znajdują się pozytywne opinie. Najlepiej jeśli macie kogoś znajomego, kto poleci wam już sprawdzonego trenera - wiadomo zawsze mamy zaufanie do znajomych i przyjaciół.

6. Pierwszy darmowy trening? Nie. Konsultacja i rozmowa wstępna jak najbardziej powinny być darmowe, jednak żaden szanujący się trener nie odbędzie z wami pełnego pierwszego treningu za darmo. Dobry specjalista ceni swój czas i swoją wiedzę. Jeśli chcecie się przekonać, czy dobrze się będziecie dogadywać z trenerem wykupcie pojedynczą godzinę treningową.

7. Wiedza z zakresu medycyny / ortopedii - nie mam tu na myśli specjalizacji medycznej, ale przynajmniej podstawowa wiedza przydałaby się w tym temacie. Kiedyś przyszła do mnie dziewczyna, która z powodu dużej wagi miała ogromny problem z bólem stawów - w kolanach i kostkach, trenowała już z trenerami personalnymi, ale żaden nie był w stanie jej pomóc. Gdy oświadczyłem, że trzeba najpierw zająć się wzmocnieniem mięśni w tych okolicach i obudowaniem stawów mięśniami, powiedziała, że żaden trener tego jej nie zaporponował.


Inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę wybierając trenera personalnego:

- pozytywna energia - dobry trener personalny powinien Cię motywować w chwilach zwątpienia, powinien umieć stworzyć dobrą atmosferę, abyś na treningu czuł się zrelaksowany, nie obawiał się powiedzieć gdy coś Cię boli lub gdy się źle poczujesz. Zaufanie pomiędzy trenerem a podopiecznym to sprawa priorytetowa.

- realne wyznaczanie celów - dobry trener personalny nie obieca Ci gruszek na wierzbie. Wyznaczy dla Ciebie realne cele, uświadomi Ci, że on tylko Ci pomaga w osiągnięciu rezultatów jednak w 99% powodzenie zależy od Ciebie i od tego, czy będziesz się do wskazówek trenera stosować i czy będziesz z nim współpracować.

- zróżnicowane metody treningowe - dobry trener personalny prowadzi treningi w różnych metodach - zorientuj się zatem czy jest zorientowany w nowościach, czy specjalizuje się w jakimś konkretnym typie treningu.

- ma dla Ciebie czas - jeśli musisz czekać kilka dni na odpowiedź na Twoje zapytanie oznaczać to może, że również na kolejnych etapach trener nie będzie miał dla Ciebie zbyt wiele czasu.

- ma wiedzę i lubi się nią dzielić - chętnie tłumaczy Ci dlaczego wybrał dla Ciebie taką dietę, jak wpływają na Ciebie konkretne makroskładniki, co pełni ważną rolę i dlaczego. Możesz też sprawdzić czy prowadzi bloga albo czy nagrywa filmiki z przykładowymi treningami.

- planuje dla Ciebie również odpowiednią regenerację - dobry trener wie, że aby przyszły efekty organizm musi być odpowiednio zregenerowany. Ponadto dobry trener powinien pokazać Ci jak powinieneś się rozciągać, nauczyć Cię odpowiednich technik oddechowych, pokazać podstawowe pozycje jogi.

Jeśli już zdecydujemy się na pierwszy trening czy spotkanie z trenerem zwróćmy uwagę na jego podejście: czy obiecuje wiele chcąc tylko zdobyć Klienta czy podchodzi do sprawy poważnie i realnie? Czy skupia się tylko i wyłącznie na Tobie podczas spotkania? Niestety często można zobaczyć trenerów bardziej zapatrzonych w telefon komórkowy niż podopiecznego wykonującego fatalnie technicznie ćwiczenie.

Mam nadzieję, że te wskazówki będą pomocne i uda Wam się znaleźć trenera, z którym będziecie chcieli pozostać na lata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena