Wykonanie zielnika kojarzy się nam z pracą zadawaną w szkole, niektórzy mogą też pamiętać jakieś zielniki robione przez babcie. Taka praca nie jest niczym skomplikowanym, może być jednak świetną zachętą do poznawania różnych roślin i rozwijania swojej wiedzy w tym kierunku.

Data dodania: 2015-05-06

Wyświetleń: 1904

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zrobić zielnik?

Zielnik oznacza przede wszystkim zbieranie roślin. Tutaj wszystko zależy od naszej własnej inwencji lub potrzeb. Rośliny można zbierać wedle wielu kluczy, na przykład jedynie rośliny z ogrodu czy innego terenu lub rośliny posiadające wspólne właściwości. Wybór tematu powinien być konkretnie określony.

Największą pracą przy stworzeniu zielnika będzie oczywiście przygotowanie samych roślin. Muszą być one zebrane z należytą starannością, by mogły jak najlepiej prezentować się w gotowym już zielniku. Dobra prezencja oznacza nie tylko aspekt estetyczny, ale przedstawia również walor naukowy, równie przecież istotny. Zebrane rośliny należy przygotować do zasuszenia, oczyszczając z pozostałości gleby i innych zanieczyszczeń. Po dokonaniu takich wstępnych przygotowań pora na suszenie. Do tego celu najlepiej nadaje się zwykła codzienna gazeta, której papier świetnie wchłania wodę, której próbujemy się właśnie pozbyć. Rośliny umieszczone pomiędzy stronicami gazet najlepiej przycisnąć kilkoma grubymi książkami, nacisk przyśpiesza proces chłonięcia wilgoci przez papier. Należy przy tym bezwzględnie pamiętać o codziennym sprawdzaniu stanu roślin. Robi się to po to, by w razie konieczności móc wymienić gazetowe kartki i tym samym zapobiec zgniciu roślin.

Po dobrze wykonanym procesie suszenia zgromadzonych roślin należy przejść do etapu drugiego, jakim jest wykonanie profesjonalnego zielnika. W tym celu najlepiej zgromadzić arkusze papieru w formacie A4, który będzie odpowiednio duży nawet do umieszczenia dość sporych roślin. Zasuszone rośliny przyklejamy za pomocą taśmy klejącej lub plastrem o nazwie „gęsia skórka”. Praca wcale na tej czynności się nie kończy. Teraz należy opisać rośliny w ściśle określony sposób. Przyda się do tego jakiś atlas roślin lub encyklopedia czy też zasoby internetowe. Prosta tabela powinna zawierać następujące informacje: nazwę polską gatunku, nazwę łacińską gatunku, miejsce zebrania rośliny, datę i imię i nazwisko twórcy zielnika. W chwili, gdy zbierzemy już tak przygotowane karty zielnika w całość, możemy go oprawić. Przy tej okazji, warto na ostatniej stronie podać, z jakich pomocy naukowych korzystaliśmy przy jego opracowaniu.

Przygotowanie naprawdę interesującego zielnika nie jest zadaniem nadmiernie skomplikowanym. Ta łatwość wykonania powinna być dodatkową zachętą do podjęcia wyzwania. W ten sposób miło i pożytecznie można spędzić czas, przy okazji dowiadując się nieco więcej o otaczającym nas świecie.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena