Tuż obok nas, żyją liczne gatunki ptaków, zachwycające swym ubarwieniem, lotem i śpiewem. Ptaki dla człowieka, od zawsze były zagadką, którą ludzie starali się rozwiązać. To dzięki ptakom, człowiek mógł pójść o krok dalej i wzbić się w powietrze.

Data dodania: 2010-02-10

Wyświetleń: 2811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lot ptaków

Ptaki zawsze Nas zachwycały swym lotem. Człowiek od wieków zastanawiał się, dlaczego te stworzenia latają. Wiele ludzkich umysłów pracowało nad rekonstrukcją lotu ptaka, podejmując się prób stworzenia maszyn latających. Jednak koncepcje jakie wówczas twórcy maszyn zakładali były błędne, gdyż człowiek sugerował się budową ptaka.

Dopiero zrozumienie siły nośnej powietrza, jaką wykorzystują ptaki, umożliwiło stworzenie pierwszych samolotów. To dzięki ptakom, możemy dziś przemierzać świat drogą powietrzną.

Ptaki śpiewające

Śpiew niektórych ptaków, daje nam ukojenie zachwycając swą cudownością. Piękne dźwięki, były inspiracją dla wielu autorów dzieł literackich. Nie trudno doszukać się opowiadań o ptakach w literaturze dla najmłodszych.

Nasi skrzydlaci sąsiedzi

Jednak inaczej są spostrzegane ptaki przez ludność miejską i wiejską. Dla osób mieszkających na wsi, ptaki są zarówno szkodnikami jak i pożytecznym źródłem niszczenia, niepożądanych owadów. Na przykład dzięcioły niszczą szkodniki drzew, natomiast szpaki kojarzą się już głównie, z wyżeraczami owoców. Natomiast ludność miejska, kieruje się emocjami, podziwiając piękno ptaków, ich barwy i śpiew.

Ochrona ptaków

Los ptaków nie jest obojętny człowiekowi. By uchronić je przed wyginięciem, poprzez szkodliwą dla natury działalność człowieka, buduje im się budki lęgowe. Nawet karmniki na parapetach, świadczą o tym, że ptaki są dla Nas cennym naturalnym bogactwem.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena