Systematyka
Grzyby dzielimy na:
Podstawczaki,
Workowce,
Sprzężniowe,
Skoczki,
Co ciekawe, grzyby i zwierzęta, jak się przypuszcza, miały wspólnych przodków! Czy to znaczy, że zwierzęta pochodzą od grzybów? Absolutnie nie. Znaczy , że są bardziej spokrewnione ze sobą niż inne linie rozwojowe. To tak samo jak naszymi przodkami nie są małpy, lecz mieliśmy jakby wspólnych krewnych.
A więc grzybki...to plechowce. Ich ciało nie posiada tkanek, lecz plechę (grzybnię). Komórki grzbybni to tzw. strzępki. Posiadają conajmniej jedno jądro.
Podam segregację ze względu na jądro:
- eukariotyczne - 1 jąrdo,
- dikariotyczne - 2,
- komórczakowe - wiele,
Grzyby często współpracują z autotroficznymi sinicami/zielenicami, co daje nam POROSTY. Obecna systematyki zalicza je do grzybów.
Dwie charakterystyczne cechy komórki grzybowej (bardzo ważne i częste pytanie w szkole):
- chitynowa ściana komórkowa,
- materiał zapasowy to glikogen (jak u zwierząt; u roślin jest skrobia),
Odżywianie.
Grzyby to heterotrofy, więc nie są samowystarczalne. Substancje odżywcze pobierają z otoczenia, najpierw trawiąc je na zewnątrz. Tzn. że wydzielają enzymy trawienne na zewnątrz ciała, co powoduje rozkład subst. organicznych do związków prostych, które są w stanie przeniknąć już przez ścianę komórkową grzybów.
Podział grzybów heterotrofów:
- pasożyty - subst. organiczne pochodzą od org. żywych;
- saprofity - subst. organiczne pochodzą od org. martwych lub ich szczątek.
Oddychanie.
Grzyby oddychają tlenowo lub beztlenowo [fermentacja]. Większość jest aerobami, czyli oddycha tlenowo, jednak zdarzają się anaeroby, które przeprowadzają fermentację jak np. drożdże.