Tkanka to grupa komórek, które mają często wspólne pochodzenie, podobną budowę i spełniają określoną funkcję w organizmie.
Komórki są ze sobą połączone cukrowcami. Myślisz może jak to możliwe skoro mają ścianę komórkową. W ścianie komórkowej bowiem znajdują się otworki - jamki. Przez jamki przenikają pasma cytoplazmy, tzw. plazmodesmy.
Tkanki dzielą się na twórcze i stałe.
Twórcze [merystematyczne] muszą się intensywnie dzielić, dlatego ich budowa jest inna od stałych. Mają małe wodniczki, cienką ścianę komórkową...ogólnie są nieduże. Mają też gęstą cytoplazmę i proporcjonalnie duże jądro. Występują proplastydy, czyli plastydy nie w pełni wykształcone.
Stałe są większe, mają grubą, wtórną ścianę komórkową, duże wodniczki, w pełni wykształcone plastydy, nieduże jądro i co ważne...nie potrafią się dzielić.
Podział merystemów:
- wierzchołkowy,
- wstawowy [interkalarny],
- boczny,
- przyranny,
- archesporialny,
Podział tk.stałych:
- okrywająca,
- miękiszowa,
- wzmacniająca,
- przewodząca,
- wydzielnicza,
_________________
Jak zapamiętać podział tkanek?
Ułóżmy sobie z nimi historyjkę lub obrazowy opis. Generalnie chodzi o to, aby zapamiętać ciąg myśli. Łatwo zapamiętuje się opowiadania, prawda? Na pewno dużo łatwiej niż kilka, niezwiązanych ze sobą słów.
Tk. twórcza - wyobraź sobie roślinę, np. powiedzmy trawę.
Wszystko zaczyna się od dołu, z nasionka [nasionka pochodzą pośrednio z tk.archesporialnej]. Trawa wyrasta ponad ziemię i jest od razu narażona na uszkodzenia, jednak każde jej rany opatruje tk. przyranna. Dzięki temu roślina może dalej piąć się w górę, w górę...jeden listek w bok, z czasem drugi listek w bok. Trawa rośnie coraz szybciej. Widać już u niej charakterystyczne "kolanko" na łodydze. Tam jest merystem wstawowy [tu roślina teraz rośnie], bo na wierzchołku naszej trawy już widać miotełkę z nasionami[na wierzchołku przestała].
Tk. stała - na zimę trzeba się okryć kocem, musi być puchaty i miękki. To wzmocni twoją ochronę przed przewodzeniem zimna i unikniesz ["wydzielania"] kataru.
TKANKA WZMACNIAJĄCA
Tkanka wzmacniająca służy do ...wzmacniania. Są dwa podstawowe rodzaje - jeden z nich jest tkanką żywą, drugi martwą i to jest podstawowa różnica. Przyjrzyjmy się im bliżej...
Kolenchyma [zwarcica]
- kątowa - wzmocnienia są w narożnikach;
- płatowa - wzmocnienia na powierzchniach stycznych warstw komórek;
Kolenchyma usztywnia np. ogonki liściowe i jest zbudowana z żywych kom.
Sklerenchyma [twardzica]
Ma postać:
- włókien sklerenchymatycznych (podłóżne);
- sklereidów (okrągłe);
Sklerenchyma utwardza stare łodygi oraz łupiny nasion. Sklereidy występują też w postaci charakterystycznych grudek w gruszkach.
Włókna sklerenchymatyczne:
Sklereidy [kom. kamienne]: