W końcu taki artykuł, na jaki czekałeś. Niejednolite opisy tkanek, ich zdjęcia i przejrzyste podziały pomogą Ci zrozumieć funkcje drewna i łyka oraz pozwolą Ci wreszcie je odróżniać. Będziesz wiedzieć, że łyko to floem, to rurki sitowe i komórki sitowe. Będziesz wiedzieć też, że drewno to ksylem i to cewki i naczynia.

Data dodania: 2010-11-18

Wyświetleń: 10077

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tkanka przewodząca:

1. Martwa - przewodzi wodę i sole mineralne.

2. Żywa - przewodzi asymilaty.

Ad.1. Drewno

Z tkanką martwą nie ma problemu - siła ssąca liści wyciąga wodę w górę rośliny. Zajmuje się tym tkanka o nazwie drewno [ksylem].

Ksylem (od gr. ksylos = drewno) dzieli się na:

- cewki,

- naczynia,

 Cewki mają prymitywną budowę. Kształt mają wrzecionowaty i w ich ścianach występują jamki lejkowate. Jeśli nie wiesz jaki to jest wrzecionowaty kształt -> kliknij;) Zachodzą na siebie klinowato. Występują np. u paprotników i nagonasiennych. Świadczy to o tym, że są to stare gatunki, poniważ mają tak prosto zdudowane drewno.

 Jamki lejkowate służą komunikowaniu się sąsiadujących komórek.

jamka+lejkowata

< Jamka lejkowata zbudowana jest ze ściany wtórnej z zewnątrz.

W środku znajduje się blaszka środkowa oraz ściana pierwotna. Na blaszce widać okrągłe zgrubienie - torus.

 Woda przepływa nie wzdłuż cewek, ale pomiędzy jamkami, czyli mniej więcej w poprzek.

 Naczynia są bardziej skomplikowane od cewek. Wyglądają jak puste w środku rury: mniejsze i większe. W rzeczywistości są to poukładane na sobie komórki, bez ścian poprzecznych, które tworzą właśnie taki tunel. Mają także zgrubienia, aby się nie załamały a woda swobodnie przepływała. Zgrubienia np. spiralne, obrączkowe. Występują u okrytonasiennych (choć tu też bywają cewki).

 Ad. 2. Łyko.

Asymilaty muszą być transportowane od liści (tam zachodzi przecież fotosynteza) w dół rośliny. Nie jest to takie łatwe... Transport asymilatów odbywa się przy wykorzystaniu energii z ATP - tzw. transport aktywny. Zajmuje się tym łyko [floem].

Skoro do transportu wykorzystywane jest ATP - komórki muszą być żywe.

Łyko dzieli się na:

- komórki sitowe,

- rurki sitowe,

 Komórki sitowe to tak jak cewki - komórki zachądzące na siebie klinowato o wrzecionowatym kształcie z otworkami w ścianach bocznych. Owe proste otworki są to tzw. pola sitowe. Ich skupiska transportują asymilaty. Występują u paprotników i nagonasiennych.

 Rurki sitowe również są podobnie ułożone, ale pola sitowe zdajdują się w miejscu poprzecznych ścian komórek. Komórki rurek sitowych tracą jądro. Towarzyszące im komórki przyrurkowe częściowo pełnią jego funkcje. Występują u okrytonasiennych.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena