Człowiek jest zaledwie jednym z około miliona  (a być może nawet 10 mln) gatunków ssaków na świecie. Niektóre z nich, jak na przykład nieszkodliwy wąż czy oślizgły ślimak, wywołują niechęć. Inne jednak, jak małpy, młode foki, delfiny, kocięta czy koala, budzą sympatię.

Data dodania: 2011-02-10

Wyświetleń: 2295

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 5

WIEDZA

-5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiele ich cech odkrywamy w nas samych, uświadamiając  sobie przez to przynależność do gromady ssaków. A więc co to jest ssak? Po pierwsze, ssaki mają ciało lub niektóre jego części pokryte włosami. Po drugie są  "ciepłokrwiste", a mówiąc poprawniej stałocieplne, co oznacza, że wewnętrzna ciepłota ciała utrzymywana jest stale na tym samym poziomie, zwykle wyższym niż temeratura otoczenia. W ten sposób ssaki mogą być aktywne nawet w temperaturach ujemnych. Po trzecie ssaki karmią młode mlekiem wytwarzanym w przystosowanych do ssania gruczołach piersiowych. Właśnie od takiego sposobu pobierania pokarmu przez młode cała gromada wzięła nazwę.

Krewniacy?

Na pierwszy rzut oka 15-miesięczne dziecko i 2-letni szympans całkowicie się od siebie różnią. Jednak szympansy są prawdopodobnie naszymi najbliższymi, współcześnie żyjącymi krewniakami. Mamy 99% wspólnych genów. Budowa ich ciała jest  zadziwiająco podobna do naszej. Również ich zachowanie ma wiele  "ludzkich" cech. Szympans jest w stanie rozwiązywać pewne problemy, porozumiewać się językiem znaków, potrafi tworzyć i wykorzystywać narzędzia. W miarę poszerzania naszej wiedzy, coraz bardziej przekonujemy się, że czlowiek nie wyróżnia się wśród  ssaków aż tak bardzo, jak niegdyś sądziliśmy.

Ssaki a inne zwierzęta.

Wyróżniamy około 4000 gatunków ssaków. Ze względu na udomowienie wielu z nich oraz dużą popularność w ogrodach zoologicznych ssaki stały się nam bliższe, niż jakakolwiek inna grupa zwierząt.

Jakub Jankowski

Licencja: Creative Commons
-5 Ocena