Zimą, siedzący na gałęzi ptak - np. rudzik - może spalać do jednej dziesiątej masy swego ciała, by przeżyć długie godziny ciemności. Każdego mrożnego dnia głodny ptak musi szybko znaleźć pokarm... albo zginie.

Data dodania: 2011-02-11

Wyświetleń: 2259

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ma więc lepszych sposobów ściągnięcia ptaków do ogrodu niż obfite dokarmianie zimą. Nasiona, orzechy, tłuszcz i odpadki kuchenne nie tylko pomogą ptakom, lecz także pozwolą je obserwować z bliska. Kiedy już pomożesz ptakom ogrodowym przetrwać zimę, możesz je zachęcić do pozostania także latem, dostarczając im miejsc na gniazda. W miarę zanikania naturalnych siedlisk skrzynki lęgowe, umieszczone starannie poza zasięgiem kotów, stają się wartościowymi domami dla wielu ptaków.

Półotwarta skrzynka lęgowa.

Rudziki, muchołówki, strzyżyki i pliszki wolą budki z których mają dobry widok podczas wysiadywania. Ptaki te zazwyczaj gnieżdżą się w gęstej roślinności i dlatego budka musi być dobrze ukryta. Pozwoli to ochronić jej mieszkańców przed kotami.

Budki ozdobne.

To, co podoba sie ludziom, nie musi odpowiadać ptakom. Skrzynki dla ptaków z niepotrzebnymi ozdobami mogą wręcz odstraszać ptaki, rozglądające się za domem. Decydując się na taki domek dla ptaków trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy jest solidnie wykonany. potem sprawdza się, czy można go czyścić w środku i czy dach skutecznie osłoni komorę lęgową przed deszczem.

Ptasie "ciastka" i "budynie".

Spośród wszytkich rodzajów pożywienia, nadających się dla ptaków ogrodowych, najbogatsze w energię są oleje i tłuszcze zwierzęce. Wszystkie nasiona zawierają olej, ale ugniatając je z dodatkowym tłuszczem, można wyprawić ptakom prawdziwą ucztę. Dodatkową zaletą takiej karmy jest to, że tluszcz spaja ziarna w całość, wiec ptaki nie mogą od razu odlecieć z łupem i można je obserwować podczas posiłku.

Jakub Jankowski

Licencja: Creative Commons
4 Ocena