Wiele z nich to giganty, lecz były i bardzo drobne, wielkości kurczaka. Jedne odżywiały się roślinami, inne były dzikimi mięsożercami o ostrych zębach. Dinozaury należały do gadów. Miały łuskowatą skórę i składły jaja tak jak żyjący dzisiaj kuzyn dinozaurów jaszczurka - legwan. Podobnie jak on miały łuskowatą skórę i składały jaja. Jednak w odróżnieniu od jaszczurki, która ma krótkie, szeroko rozstawione nogi, dinozaury miały długie nogi osadzone pionowo pod tułowiem. Oznacza to, że mogły się poruszać znacznie bardziej efektywnie. Dinozaury były zwierzętami wyłącznie lądowymi, choć wiele współczesnych im gadów przystosowało się do życia w morzach i w powietrzu. O tym, jak wyglądały dinozaury, wiemy na podstawie kości i zębów zachowanych w skałach jako skamieniałości.
Ważne kości miednicy.
Na podstawie budowy miednicy dinozaury dzielimy na dwie grupy. U dinozaurów gadziomiedniczych (Saurischia) dwie kości miednicy, łonowa (niebieska) i kulszowa (czerwona), rozchodzą się pod znacznym kątem. U ptasiomiedniczych (Ornithischia) dolna część kości łonowej biegnie ku tyłowi, równolegle do kości kulszowej.
Żyjący dinozaur?
Tuatara jest zagrożonym wymarciem gadem, spotykanym na kilku wyspach koło Nowej Zelandii. Jej krewniacy żyli w czasach w czasach dinozaurów. Kolce na grzbiecie przywodzą na myśl kolce grzbietowe niektórych dinozaurów.
Odległy krewny.
Nazwa jednego z najwcześniejszych poznanych dinozaurów (Iguanodon) wywodzi się od łacińskiej nazwy legwana (Iguana). Ta prehistorycznie wyglądająca jaszczurka ma pewne cechy wspólne z dinozaurami, np. łuskowatą skórę; nie łączą ich jednak żadne bliższe więzy pokrewieństwa.
Jakub Jankowski