Artykuł zawierający podział tkanki miększowej oraz charakterystykę i krótki opis budowy poszczególnych tkanek. Zawiera jasne wytłumaczenie, które w końcu wyjaśnią Ci dokładniej jak to wszystko wygląda...

Data dodania: 2010-11-25

Wyświetleń: 6276

Przedrukowań: 3

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Tkanka miękiszowa - komórki duże, duże wakuole, cienka ściana kom. Buduje wnętrze rośliny.

Rodzaje tkanki miękiszowej:

- zasadniczy - jest to tkanka podstawowa, bo wypełnia puste przestrzenie między innymi tkankami. Wiadomo, że nie wszystkie komórki da się idealnie obok siebie ułożyć, dlatego występują między nimi przestwory. Tam właśnie znajduje się m. zasadniczy;

 - spichrzowy - należy kojarzyć ze 'spichlerzem', czyli miejscem przechowywania pożywienia. Taką samą funkcję pełni w roślinach. Nie ma chloroplastów, ale ma zapas pożywienia: ziarna materiału zapasowego. Występuje w organach spichrzowych tj. korzeń buraka, nasiona grochu, liść kapusty; charakterystyczne są ziarna materiału zapasowego.

- wodny/wodonośny - ten również magazynuje...ale wodę. Występuje więc u roślin, które tę wodę muszą oszczędzać - tzw. sukulentów. Są to rośliny żyjące w bardzo suchych środowiskach, np. najbardziej znane kaktusy;


- powietrzny - trudno powiedzieć, aby 'magazynował' powietrze. Jest to raczej tkanka, w której komórki są ułożone bardzo luźno, tworząc w ten sposób jakby system wentylacji. Jest on wykorzystywany przez rośliny bagienne i inne, które mają organy zanurzone w wodzie. Tkanka ta bowiem ułatwia wymianę gazową w tak trudnych warunkach; charakterystyczne przestwory międzykom.

- asymilacyjny - doszliśmy do najtrudniejszej, ponieważ zawiera najwięcej odmian. Asymilacyjny jak nazwa wskazuje bierze udział w fotosyntezie. Bez niego nie mogłaby ona zachodzić (przynajmniej nie w wystarczającym stopniu). Jak fotosynteza to chloroplasty - dużo chloroplastów.

 ~ m. as. gąbczasty - dosyć duże przestwory międzykom., wyst.: liście roślin jednoliściennych, dwuliściennych i paprotników; charakterystyczna ilość chloroplastów, przestwory.

 ~m. as. palisadowy - kom. cylindryczne, małe przestwory, wyst.: górne części liści dwuliściennych i paprotników; charakterystyczne:układ kom., kształt i chloroplasty.


 ~m. as. wieloramienny - kom. z bardzo pofałdowaną błoną, co znacznie zwiększa pole powierzchni kom., wyst.: w igłach niektórych nagonasiennych; charakterystyczne:pofałdowania, chloroplasty.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena