Strony ornitologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ znaleźć tam można coraz więcej ciekawych i interesujących informacji i multimediów.

Data dodania: 2007-07-06

Wyświetleń: 7724

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz częściej zwracamy się ku przyrodzie - zwierzętom żyjącym obok nas, nie omija to również ptaków. CO jakiś czas w Internecie znaleźć można nowe strony z tematyką związaną z obserwacjami ptaków. Ich poznawaniu, ochronie i obserwacji. Niektóre z nich stoją na bardzo wysokim poziomie edytorskim i merytorycznym. Już od pierwszych odwiedzin przyciągają uwagę doskonałymi fotografiami i ciekawymi tekstami. Na stronie znajdują się informacje o ptakach, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że kiedyś się w Polsce pojawią - jeśli nie w stanie dzikim, to przynajmniej w ogrodach zoologicznych lub w prywatnych chodowlach. Strony te poruszają także zagadnienienia ochrony ptaków zamieszkujących tereny Polski. Na stronach znajdują się ciekawe galerie fotografii, nagrania odgłosów wydawanych przez ptaki. Każda ze stron zawiera wzmiankę o orle przednim - znaku narodowym Polski.

Orzeł przedni (Aquila chrysaetos) to duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący Europę, północną Afrykę, środkową Azję i Amerykę Północną. Samica jest znacznie większa, ale obie płcie ubarwione identycznie. Skrzydła długie i szerokie, w locie ślizgowym i podczas krążenia lekko uniesione, na końcach widoczne palczasto rozłożone lotki. Wymiary średnie orła przedniego to: dł. ciała ok. 80-90 cm, rozpiętość skrzydeł 195-220 cm, waga ok. 2,8 - 4,5 kg Jaja tego orła są wysiadywane przez okres około 42 dni przez samicę. Objęty jest ochroną gatunkową ścisłą. Wymaga ochrony czynnej. Ptaki (Aves) to gromada stałocieplnych kręgowców o skórze wytwarzającej pióra, przednich kończynach przekształconych w skrzydła i szczękach okrytych rogowym dziobem, u współczesnych przedstawicieli pozbawionym zębów.

Układ nerwowy ptaków składa się z dobrze rozwiniętego mózgu i rdzenia kręgowego. Mózg ptaków składa się z pięciu części typowych dla kręgowców. W okresie godowym gatunki monogamiczne (jednożerne) łączą się w pary. Udział w wysiadywaniu jaj jest różny u różnych gatunków, natomiast w karmieniu młodych uczestniczą przeważnie oboje rodzice. Wędrówki ptaków są spowodowane zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. Ptaki w nowoczesnej formie ukształtowały się ostatecznie w trzeciorzędzie, ale ich początki sięgają okresu jurajskiego, a być może triasu, kiedy to wyodrębniły się z którejś z grup gadów naczelnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena