Payroll, z ang. lista płac to termin z dziedziny finansów, który odnosi się do wykazu pracowników danej firmy wraz z informacją o wysokości ich wynagrodzenia pieniężnego. W praktyce payroll oznacza przejęcie przez firmę zewnętrzną obowiązków kadrowo-płacowych innego przedsiębiorstwa (tzw. outsourcing płac).

Data dodania: 2015-04-03

Wyświetleń: 1194

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety korzystania z payroll

W dobie dynamicznego rozwoju wszystkich dziedzin wiedzy oraz dużej konkurencyjności, firmom zależy, aby redukować skrupulatne i uciążliwe działania, pochłaniające mnóstwo czasu. Do takich właśnie zagadnień należy przygotowanie listy wynagrodzeń, naliczanie urlopów lub ewidencja badań lekarskich pracowników. Kwestie te, niezwykle istotne dla osób zatrudnionych w firmie, stanowią często utrapienie dla dyrektorów małych i dużych przedsiębiorstw. Dzięki usłudze płacowej pracodawca ma pewność, że wszelkie sprawy kadrowo-płacowe są dopilnowane i nie musi ich nadzorować. W ten sposób można zaoszczędzony czas i pieniądze przeznaczyć na prężny rozwój firmy.

Payroll jest rozwiązaniem skutecznym i ekonomicznym. Brak konieczności utrzymywania oddzielnego działu administracji daje korzysci zarówno wielkim korporacjom, jak i mniejszym spółkom. Specjaliści zajmujący się outsorcingiem płac dokonują wszelkich aktualizacji w naliczaniu wynagrodzeń, związanych ze zmianami w Kodeksie Pracy i ZUS, przez co pracodawca nie jest narażony na kary pieniężne za nieprzestrzeganie przepisów. Dodatkowo korzystanie z outsourcingu płacowego zwalnia pracodawcę z obowiązku naliczania premii, wynagrodzeń okolicznościowych i rozliczania podatków.

Nie tylko finanse

Firmy, które oferują outsourcing płac, świadczą usługi kompleksowo, zajmując się nie tylko kwestiami finansowymi, lecz także obsługą kadr. Oznacza to, że pracodawca jest odciążony od spraw takich jak szkolenia BHP czy zaświadczenia od lekarza medycyny pracy. Zakres obsługi kadrowej obejmuje również naliczanie dni urlopu przysługującego osobom zatrudnionym w firmie (pracownicy mają nawet dostęp do platformy online), rejestrację nowych pracowników z ZUS-ie, wprowadzanie zmian w rodzajach podpisywanych umów oraz wystawianie świadectw pracy. Prowadzenie teczek osobowych przez firmę zewnętrzną oznacza lepszą ochronę danych poufnych oraz gwarantuje rzetelne przestrzeganie praw pracowniczych. Coraz więcej przedsiębiorstw stosuje właśnie tego typu rozwiązania, gdyż po prostu jest to bardzo opłacalne.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena