Nasze samochody po zimie są brudne i zszarzałe. Warto przygotować je przed wiosną, aby poprawić komfort podróżowania oraz swoje bezpieczeństwo. Myjnia zewnętrzna i zmiana opon to nie wszystko – należy jeszcze zająć się gruntownym sprzątaniem wnętrza.

Data dodania: 2015-03-02

Wyświetleń: 799

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Zrób porządki

 

Przejrzyj rzeczy trzymane w bagażniku i schowkach. Znajdziesz tam pełno przedmiotów, które nie przydadzą się wiosną – po co wodzić niepotrzebnie łańcuchy na koła? W schowkach zaś zalega pełno śmieci, niepotrzebnych papierów i płyt, których nie słuchasz od dawna. Wyrzuć śmieci, a zbędne w tym sezonie rzeczy schowaj do piwnicy czy garażu. Zostaw tylko obowiązkowe wyposażenie – trójkąt, apteczkę, gaśnicę i coś do szybkiego sprzątania. Najlepiej włóż je do torby lub koszyka, aby nie walały się po całym aucie.

 

2. Odkurz

 

Dokładnie odkurz wnętrze samochodu. Nie zapominaj o bagażniku, fotelach, podłodze pod dywanikami. Do odkurzania tapicerki będzie przydatna wąska ssawka do odkurzacza, która pomoże zebrać kurz, okruszki, zwierzęcą sierść. Jeśli tapicerka jest mocno zabrudzona, to rozważ jej wypranie. Materiałową i welurową wyczyścisz za pomocą odpowiednich środków, a skórzaną i skóropodobną możesz zwyczajnie wytrzeć na mokro, a następnie zabezpieczyć impregnatem. Możesz również powierzyć to zadanie specjalistom.

 

3. Wyczyść plastiki

 

Elementy plastikowe w aucie najlepiej najpierw odkurzyć, potem zetrzeć wilgotną szmatką, a następnie zabezpieczyć środkiem antystatycznym. Istnieją również pianki, którymi należy spryskać brudny kokpit, a następnie wytrzeć do sucha. Nie zapominaj o dokładnym czyszczeniu deski rozdzielczej, tunelu środkowego, kierownicy, dźwigni zmiany biegów oraz wewnętrznej obudowy drzwi. Jeśli plastik posiada zarysowania i ubytki, to z pomocą przyjdzie nabłyszczacz. Wypełni ubytki i nada blask powierzchni, aż będzie wyglądać jak nowa.

 

4. Umyj szyby

 

 

Wielu kierowców myje tylko szyby z zewnątrz, a to duży błąd. W środku również zbiera się kurz, brudne szyby również szybciej pokrywają się parą. Z tego powodu należy dokładnie umyć okna od wewnętrznej strony. Wystarczy do tego zwykły płyn do szyb lub przeznaczony do samochodów, który posiada formułę ograniczającą osadzanie się pary wodnej. Tym samym środkiem wyczyść zewnętrzne i wewnętrzne lusterka.

 

5. Zadbaj o wygląd zewnętrzny

 

Jeśli zależy ci na dobrej prezencji samochodu, to na pewno regularnie go woskujesz. Możesz to zrobić również samodzielnie – prawdopodobnie bardziej się do tego przyłożysz niż pracownicy myjni. Do tego zadania będzie ci potrzebny wosk, dużo szmatek i jeszcze więcej cierpliwości, ale dla efektu warto się poświęcić. Ponadto na zewnątrz samochodu możesz nabłyszczyć plastiki, felgi i opony.

 

 

6. Uzupełnij płyny

 

Na koniec uzupełnij wszystkie płyny. Sprawdź poziom oleju, płynu chłodniczego, dolej letni środek do spryskiwaczy. Czyszczenie klimatyzacji warto powierzyć specjalistom, ale możesz ją odświeżyć i odgrzybić co jakiś czas we własnym zakresie, używając tak zwanego granatu. Swoja nazwę zawdzięcza zawleczce, po której zerwaniu środek rozpyla się samodzielnie, bez kolejnego naciskania przycisku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena