Dekoracja wnęki okiennej dodaje wnętrzu charakteru. Często ten detal zostawiamy na sam koniec urządzania domu czy mieszkania. Wybór odpowiedniego karnisza jednak czasem potrafi sprawić problem. Duży wybór w sklepach często nie ułatwia tego zadania.

Data dodania: 2015-10-28

Wyświetleń: 1699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Karnisze – na czym wieszać zasłony i firany?

Klasyczna i nowoczesna szyna

 

Zwykłe, metalowe szyny, do których montuje się żabki trzymające materiały, powoli odchodzą do lamusa. Jednak niesłusznie – to rozwiązanie ma również wiele zalet. Montaż zwykłego karnisza pod sufitem sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Ten rodzaj szyny jest również bardziej wytrzymały – bardzo dobrze nadaje się do pokojów z długą ścianą okienną. Na rynku znajdziemy także szyny plastikowe, których zaletą są haczyki zastępujące żabki. Są wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu można je prać w pralce razem z zasłonami. Do szyn można także dopasować panele maskujące – takie rozwiązanie można często podpatrzeć w restauracjach, hotelach czy salach konferencyjnych. Ten rodzaj karnisza umożliwia wykonanie zakrętu, możemy wykorzystać to, aby rozdzielić duże pomieszczenie lub za jednym zamachem zakryć okna na dwóch ścianach.

 

Drewniane i metalowe drążki

 

Karnisze w postaci drewnianych i metalowych drążków lepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Umożliwiają stworzenie stylowej dekoracji, w których szyna nie jest ukryta, tylko jest jej składowym elementem. Spośród dostępnych w sklepach karniszy możemy wybrać te wykonane z drewna – świetnie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, w których znajduje się drewniana podłoga i meble. Warto wtedy dobrać drążki z tego samego gatunku czy w podobnym odcieniu. Ten rodzaj karnisza będzie pasował także do mieszkania w stylu rustykalnym, eko i skandynawskim. Metalowe drążki zwykle lepiej współgrają z nowoczesnymi kreacjami. Zaletą karniszy składających się z drążków jest łatwość wieszania materiałów – kupujemy do nich zasłony i firanki z przelotkami lub materiałowymi uszami, które bardzo łatwo wsuwa się na drążek. Jeśli chcemy powiesić inną tkaninę, korzystamy z kółek z żabkami.

 

Awangardowo

 

Rzadko spotykamy, ale bardzo efektownym sposobem wieszania dekoracji nad oknami, jest wykorzystanie w tym celu stalowej linki. Metalową żyłkę naciąga się między dwiema ścianami i umieszcza na niej zasłony i firany za pomocą kółek z żabkami lub wiesza się tkaniny z przelotkami. Linka jest niewidoczna na pierwszy rzut oka, dzięki czemu atrakcyjne tkaniny pozostają w centrum uwagi. Jest to raczej rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń.

Licencja: Creative Commons