Karnisze to istotny element dekoracji okna, dlatego warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem. Odpowiednio dobrane, staną się doskonałym dopełnieniem niejednej aranżacji pomieszczenia.

Data dodania: 2016-07-07

Wyświetleń: 832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oferta karniszy dostępnych na rynku jest bardzo bogata. Co więcej, możemy kupić już gotowe komplety lub wszystkie elementy dobrać oddzielnie. Karnisz składa się ze wsporników, drążka, końcówek i elementów do wieszania. W zależności od potrzeb mamy okazję wybrać te montowane do sufitu lub między ścianami. Same karnisze dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do charakteru wnętrza. Do popularnych barw należy mosiądz i matowy chrom, ale w wielu aranżacjach króluje również kolor drewna i antracytu. Biorąc pod uwagę materiały, z których wykonano karnisz, warto pamiętać, by metalowe pasowały do żyrandola lub okuć meblowych. Karnisze drewniane z kolei ładnie zaprezentują się, współgrając z meblami, podłogą lub drzwiami znajdującymi się w tej samej przestrzeni. Warto wiedzieć, że karnisze dzielimy na trzy podstawowe typy: karnisze drążkowe, szynowe i drążkowo-szynowe.

Karnisze drążkowe spełniają głównie rolę dekoracyjną. Posiadają one zawieszki z żabkami, które z łatwością przesuwają się po drążku. Ten typ karniszy doskonale sprawdza się, gdy osadzona na nim dekoracja okienna nie jest zbyt często przesuwana. Przesuwanie znajdujących się na karniszu zasłon jest bowiem blokowane przez wsporniki podtrzymujące drążek.

Karnisze szynowe charakteryzują się dużą funkcjonalnością przy zachowaniu wszystkich niezbędnych cech estetycznych. Zastosowano tu odgórny system mocowania wsporników, dzięki czemu możliwe jest przesuwanie aranżacji okiennych na całej długości karnisza. Zaletą tego typu karniszy jest szeroka gama kolorystyczna i duży wybór zakończeń, co pozwala na precyzyjne dopasowanie wyglądu całości oprawy okiennej do wybranej przez nas aranżacji.

Karnisze drążkowo-szynowe łącza w sobie oba wspomniane systemy. Składają się one zazwyczaj z dwóch torów, przy czym na jednym stosuje się tradycyjne zawieszki z żabkami, a na drugim montuje się szyny. Tego typu połączenie sprawdza się w przypadku dłuższych karniszy, w których zasłony zasuwane są od środka do brzegów karnisza, a  firany mają możliwość przesuwania się po całej długości karnisza.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena