Prowadników przewodów w sklepach znajdziesz wiele. Jednak czy wiesz, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie? Przeczytaj kilka uwag na temat jego wyboru.

Data dodania: 2014-12-08

Wyświetleń: 2085

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak odpowiednio dobrać prowadnik przewodu?

Jest wiele parametrów, które powinieneś wziąć pod uwagę, w czasie wybierania prowadnika przewodu. Dobrze dobrane parametry zapewnią Ci efektywne działanie i oszczędność zużycia cennych i zaawansowanych maszyn.

Długość samonośna

Najpierw należy określić zasięg ruchu prowadnika i na podstawie tych danych wyznaczyć jego “wysięg”, czyli samonośną (niepodpartą) długość. Wynik jest niezbędny do wyboru odpowiedniego prowadnika.

Wykres nośności

Każdy prowadnik ma własną nośność określoną na podstawie jego konstrukcji. Przekroczenie tej wartości sprawi, że praca będzie niekorzystna, a zużycie bardzo szybkie. Na postawie sporządzonego wykresu można wyznać maksymalne obciążenie prowadnika dla konkretnego zasięgu ruchu. Przekroczenie tej granicy jest możliwe, jednak nie wpływa to korzystanie na pracę urządzenia.

Zwiększanie zasięgu - rolki wspornicze

Jednak nie musisz się ograniczać do podstawowych odległości. Możesz je zwiększać, dzięki specjalnie zaprojektowanym rolkom wsporniczym. Jednakże przed zastosowaniem takiego rozwiązania należy pamiętać o przemyśleniu każdej opcji, by wykorzystać to najlepiej, jak można.

Wypełnienie przestrzeni

Jeśli chcesz zapewnić eliminację tarcia między przewodami i poprawną pracę urządzenia, powinieneś pamiętać, że dla przewodów elektrycznych powinno się stosować 10% luzu, natomiast dla hydraulicznych i pneumatycznych aż 20% luzu. Warto również pamiętać, żeby nie umieszczać kabli i rur o różnym pokryciu w jeden przestrzeni, dzięki czemu wyeliminujemy tym szkodliwe tarcie. Jeśli chcesz umieścić w prowadnicy wiele przewodów, powinieneś je odseparować od siebie.

Praca pozioma

Warto również pamiętać, że prowadnica możesz pracować w przeróżny sposób w zależności od wymagań danego projektu. W samej poziomej orientacji możesz wybrać umieszczenie punktu ruchomego na górze lub na dole, poziomo lub pionowo. Wybrać dwa prowadniki zagnieżdżone, równoległe albo przeciwbieżne.

W poziomie znajdziesz o wiele mnie możliwości. Jednak pozwalają one w pełni dopasować urządzenie do własnych potrzeb. Można wyróżnić trzy opcje: praca ze zwisem, do góry albo w wielu kierunkach. Już niedługo kolejne artykuły o sprzętach mechanicznych ode mnie dla was! W następnym artykule zajmę się sprzętami gospodarstwa domowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena