Po co myć samochód – przecież on ma po prostu jeździć, prawda? Okazuje się, że jednak prawidłowa kosmetyka samochodowa ma spore znaczenie również dla sprawności technicznej. To zresztą tylko jeden z kilku powodów, dla których warto się nią zająć.

Data dodania: 2021-06-24

Wyświetleń: 558

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zadbany samochód lepiej jeździ. A to tylko jedna z jego zalet!

Umyte auto żyje dłużej

Teoretycznie technika lakierowania jest na tyle doskonała, że warstwa lakierów tworzy znakomitą powłokę ochronną na karoserii. Z drugiej strony, to powłoka na tyle cienka, że już po paru latach tak naprawdę nie można na niej polegać, jeśli chodzi o zabezpieczenie przed korozją. A to już poważny problem, który – wbrew opinii niektórych kierowców – nie ogranicza się tylko do estetyki. Dopóki jest to tylko rdzawy nalot, to problem nie jest palący (ale wtedy jeszcze jest w miarę tani do usunięcia), natomiast przy przeżartej na wylot konstrukcji bardzo poważnie ograniczona jest wytrzymałość materiałowa. Karoseria, tak samo jak podłużnice czy płyta, stanowi element pasywnej konstrukcji bezpieczeństwa i nie można pozwolić na to, żeby przestała spełniać swoje zadanie.

Dobry szampon i wosk nałożony na karoserię może naprawdę zdecydowanie przedłużyć żywotność auta, szczególnie jeśli na co dzień nie masz możliwości garażowania. Wydatek? Niewielki – nawet dobrej jakości szampony i woski na https://sklep.proelite.pl/ kosztują maksymalnie kilkadziesiąt złotych, a przecież starczają na więcej niż jedno użycie.

Szybsza diagnoza usterek na czystym aucie

Kosmetyki samochodowe pozwalają zabezpieczyć karoserię, ale sama operacja mycia auta to świetna sposobność, żeby się po prostu samochodowi dobrze przyjrzeć. Można wtedy stwierdzić na przykład uszkodzenia uszczelek, pęknięcia zderzaka czy zmatowienie świateł. Może nie są to najbardziej wymagające kwestie techniczne, ale w zadbanym aucie zostaną wychwycone dużo wcześniej, kiedy jeszcze da się je w miarę tanio usunąć.

Wielu kierowców właśnie dzięki temu, że regularnie myło swoje samochody, zauważyło na przykład odpryski na szybie. Dało się je naprawić za sto do dwustu złotych, zamiast czekać, aż szyba pęknie i będzie wymagała wymiany kosztującej często ponad 1000 złotych. W tym przypadku określenie „czysta oszczędność” może być rozumiane całkiem dosłownie.

Konserwacja wartości samochodu

O takich czynnościach jak pranie czy impregnacja tapicerki mówi się wiele, ale że tego rodzaju usługi do tanich nie należą, to niewiele osób z nich regularnie korzysta. Tymczasem, jak radzą eksperci https://proelite.pl/, można o tapicerkę zadbać również bez pomocy z zewnątrz. Dobre kosmetyki do prania tapicerki, konserwacji skór i impregnacji wnętrza są dość drogie, ale również wydajne. Przede wszystkim jednak są skuteczne i proste w stosowaniu. Używane regularnie pozwalają do absolutnego minimum ograniczyć wizyty w profesjonalnej myjni.

Do tego warto też pomyśleć o konserwacji deski czy zabezpieczeniu plastików we wnętrzu. To już naprawdę groszowe wydatki, a pozwalają zachować wnętrze w doskonałym stanie. Taki widok nie tylko cieszy zawsze, kiedy się wsiada do auta, ale pozwala też na samym końcu sprzedać używany samochód przy jak najmniejszej utracie wartości. Różnica jest na tyle duża, że sama by uzasadniała zakup wszystkich niezbędnych kosmetyków samochodowych.

Nie trzeba być profesjonalistą

Mycie samochodu pod lasem to oczywiście coś tak nieprzyzwoitego, że aż brakuje słów, ale żeby umyć sobie szybę z resztek owadów, nawoskować karoserię albo wyczernić opony, nie trzeba wielkiego wysiłku ani nie jest to szkodliwe dla środowiska. To czynności, które można wykonywać regularnie, tak samo jak czyszczenie tapicerki w środku.

Dobierając kosmetyki samochodowe wysokiej klasy – niekoniecznie te z najwyższej półki cenowej, ale jednak uznanych marek – można samemu zadbać o auto, nie poświęcając na to całego wolnego dnia. Jeśli też pamiętasz, jak poprzednio trzeba było paru godzin, żeby ogarnąć samochód, to prawdopodobnie wtedy po prostu miałeś kiepskie środki czyszczące. Te lepsze działają od razu i nie trzeba całej operacji po parę razy powtarzać. Warto więc wydać parę złotych więcej i mniej dużo mniej pracy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena