W Polsce w co 11. wypadku spowodowanym przez mężczyznę ginie człowiek. To dwa razy częściej niż w przypadku kolizji, za które winę ponoszą kobiety. Jak na drodze zachowują się mężczyźni i kobiety? Kierowcy której płci wypadają w tym zestawieniu lepiej?

Data dodania: 2014-06-28

Wyświetleń: 2788

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn?

W Polsce prawo jazdy ma 20 mln osób, z czego nieco ponad 11 mln to mężczyźni, a niecałe 9 mln kobiety. W 2013 r. zaledwie co piąty wypadek powodowała kobieta, a w 6293 kolizjach zginęły 252 osoby. Z kolei mężczyźni ponoszą winę za 74 proc. wypadków. W sumie w 21753 spowodowanych przez nich kolizjach zginęły 1992 osoby.

Z raportu “Kto jeździ lepiej? Kobiety i mężczyźni za kierownicą” wynika, że mężczyźni częściej przekraczają prędkość i nieprawidłowo wyprzedzają. Lepiej natomiast od pań orientują się w terenie, panują nad stresem i chętniej wpuszczają innych kierowców w korkach. Drogowym grzechem głównym kobiet jest z kolei wymuszanie pierwszeństwa. Panie jednak znacznie częściej stosują się do ograniczenia prędkości oraz ostrożniej prowadzą samochód jadąc z pasażerem.

Prędkość ma różne oblicza. Szczególnie dla obu płci. Mężczyźni kojarzą ją z podnieceniem, imponowaniem innym, a w późniejszym wieku z męskością i siłą. Kobiety pytane przez TNS Pentor w większości opowiadają o negatywach - młode panie używają takich słów jak bicie serca i lęk, chociaż wspominają też o swobodzie i niezależności. U starszych kobiet prędkość to tragedia, brawura i nieodpowiedzialność, ale czasem też pozytywne skojarzenia - odpoczynek i oderwanie od rzeczywistości.

Nie tylko wobec innych kierowców czy własnych pasażerów mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej. Również w kontakcie z policją używają różnych metod. Podczas gdy panowie będą przekonywać o tym, że nie stwarzają zagrożenia na drodze, panie skorzystają ze swoich wdzięków i tłumaczyć będą się niewiedzą - wynika z badania TNS Pentor.

Czy zatem kobiety są lepszymi kierowcami, gwarantującymi większe bezpieczeństwo na drogach? Z taką tezą nie do końca zgadza się Monika Ucińska z Instytutu Transportu Samochodowego. - Nie należy generalizować, bo także kobietom zdarza się prowadzić pojazd po alkoholu, jeździć brawurowo, używać wulgaryzmów czy nie stosować się do przepisów - tłumaczy. - Boję się, że z roku na rok w pewnych wykroczeniach panie będą równać do płci brzydszej - dodaje nadkomisarz Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.
Licencja: Creative Commons
1 Ocena