Miażdżyca nazywana również arteriosklerozą należy do chorób przewlekłych, które atakują błonę tętnic. Nieleczona może wywołać nieodwracalne zmiany w wielu ważnych narządach, w tym sercu i mózgu.

Data dodania: 2015-02-25

Wyświetleń: 1591

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak powstaje miażdżyca?

W naszym organizmie we krwi krążą różne substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, wykonywania codziennych czynności, a także do zachowania dobrego zdrowia. Wśród tych cząsteczek znajduje się również cholesterol, czyli lipid, odpowiedzialny za stabilizację błony komórkowej. Jest on również substratem hormonów płciowych, kortykosterydów i witaminy D3. Substancja ta może powstawać w ludzkim ciele lub być dostarczana z pokarmem. Można wyróżnić dobry cholesterol, czyli lipoproteinę o dużej gęstości (HDL), a także lipoproteinę o małej gęstości (LDL) nazywaną również złym cholesterolem.

W przypadku, gdy we krwi krąży zbyt dużo tak zwanego złego cholesterolu, wówczas dochodzi do odkładania jego nadmiaru na wewnętrznej ścianie tętnic. Tworzą się złogi blaszki miażdżycowej. Z biegiem czasu dochodzi do powiększania się tych ognisk, zmniejszenia światła naczynia i wapnienia, powodującego spadek elastyczności tętnic lub nawet zamknięcie naczynia. Miażdżyca może pojawić się w każdej tętnicy, ale najczęściej usytuowana jest w tętnicach mózgowych, aorcie, a rzadziej w naczyniach kończyn dolnych.

Poważne skutki miażdżycy.

Arterioskleroza, w szczególności nieleczona może mieć poważne skutki na nasze życie i zdrowie. Miejsce ulokowania blaszki miażdżycowej wpływa na dalszy rozwój choroby, szczególnie jeżeli towarzyszy jej nadciśnienie. W wyniku zmniejszenia światła naczyń krwionośnych lub ich zaczopowania może pojawić się niedotlenienie serca, a co za tym idzie bóle w klatce piersiowej i zawał serca. W ten sam sposób choroba może zaatakować tętnice szyjne, przez które transportowana jest odżywcza krew do naszego mózgu. Dostarczenie zbyt małej ilości tlenu do tego ważnego narządu powoduje udar mózgu. Znacznie rzadsze jest ulokowanie zmian miażdżycowych w kończynach, nie mniej jednak niedokrwienie nóg lub rąk, powoduje niegojące się owrzodzenia, a niekiedy martwicę.

Czynniki ryzyka.

Miażdżyca może rozwinąć się u każdego. Najczęściej atakuje ludzi starszych z nadwagą lub otyłością. Badania wskazuję, że najbardziej podatni są mężczyźni w porównaniu do kobiet. Występowanie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i hiperlipidemii wpływają na rozwój choroby. Niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze nasycone i nienasycone trans, węglowodany proste, mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu i stres również są czynnikami ryzyka. Niski status ekonomiczny, izolacja, brak wsparcia ze strony najbliższych, stres w pracy, depresja i wrogość wpływają na rozwój lub pogorszenie rokowania chorób układu krążenia.

W przypadku miażdżycy warto jest zapobiegać jej powstaniu niż leczyć. Dlatego też wpłyńmy na nasze życie, poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i zastosowaniu właściwej diety bogatej w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zanim w nas rozwinie się na dobre to schorzenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena