Rak jest nowotworem złośliwym z tkanki nabłonkowej. Chemioterapia jest jedną z metod leczenia raka. Jej skuteczność, poza nielicznymi wyjątkami, jest jednak niewielka i wynosi około1-2%.

Data dodania: 2014-08-23

Wyświetleń: 1479

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rak jest nowotworem złośliwym z tkanki nabłonkowej. Schorzenie to może dotyczyć wszystkich narządów, w których występuje tkanka nabłonkowa: jelta, żołądka, płuc, nerek. Niesłusznie, chociaż w języku potocznym dosyć często, rakiem nazywa się każdy nowotwór złośliwy, niezależnie od ontogenezy (źródła pochodzenia). Niemniej jednak takie sformułowania jak rak krwi czy rak mózgu są histopatologicznie błędem.

Chemioterapia jest jedną z metod leczenia raka. Stosowana jest zwykle jako leczenie uzupełniające do wcześniejszej metody radyklanej, na przykład chirurgicznej lub w skojarzeniu z radioterapią. Jej skuteczność, poza nielicznymi wyjątkami, jest jednak niewielka i wynosi około 1-2%. Pomimo wielkich nadziei związanych z chemioterapią, zwykle jej rola ogranicza się do przedłużenia życia pacjenta, bardzo rzadko dochodzi do wyleczenia z choroby nowotworowej wyłacznie przy użyciu chemioterapii. Dzieje się tak dlatego, że żadna chemioterapia nie jest w stanie zniszczyć pojedynczych komórek nowotworowych, które krążą w organizmie w przypadku powstania przerzutów drogą naczyń krwionośnych lub limfatycznych.

Nieprawda, że każdy nowotwór złośliwy, wcześnie wykryty, jest zawsze uleczalny. Niektóre złośliwe guzy są od początku praktycznie niewyleczalne i zawsze śmiertelne, na przykład glioblastoma multiforme (glejak wielopostaciowy). Również w niektórych nowotworach mieloproliferacyjnych, do których zalicza się na przykład przewlekłą białaczkę szpikową, szanse na wyleczenie bez przeszczepu szpiku są praktycznie żadne. Wmawianie ludziom w kampaniach reklamowych, że "rak wcześnie wykryty zawsze jest wyleczalny", jest oczywistym oszustwem.

Skuteczność chemioterapii w leczeniu nowotworów wynosi średnio 1-2%.
Niestety, podawana przez lekarzy onkologów wyleczalność na poziomie 50% jest czystą utopią, gdyż dotyczy tak zwanej względnej wyleczalności.
Przykład poniżej:
zaawansowany rak piersi:
- wyleczalność bez chemioterapii - 4%
- wyleczalność po chemioterapii - 6%
wyleczalność względna - 50% (bo 6 jest o 50% większe niż 4)
wyleczalność bezwzględna (rzeczywista) - 2%

Licencja: Creative Commons
0 Ocena