W kuchniach wielu krajów odnajdziemy przepisy na dania z kapusty – zarówno świeżej, jak i kiszonej. 

Data dodania: 2015-01-21

Wyświetleń: 2083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sałatki, surówki, zupy, bigosy, farsze do krokietów i pierogów – wszystko to i jeszcze więcej można zrobić z kapusty. Pod warunkiem, że pamiętamy o kilku prostych zasadach.

Kapusta jest warzywem uniwersalnym – zarówno kiszoną, jak świeżą, można podawać na surowo lub poddawać obróbce termicznej. Kapusta (biała i czerwona) nadaje się do zapiekania z warzywami lub mięsem, duszenia z podsmażaną cebulą i jabłkiem, jako dodatek do zup, makaronów (łazanki) oraz składnik surówek i sałatek. Białą i czerwoną kapustę można także marynować w lekkiej zalewie octowej z dodatkiem marchwi lub jabłek. Nie zapominajmy również o brukselce, która posiada szereg cennych dla zrowia właściwości.

Jeśli kapusta jest zbyt kwaśna (przekiszona) – w każdej postaci będzie niesmaczna i pozbawiona cennych właściwości zdrowotnych. Nie pomoże płukanie – taka kapusta nie nadaje się do jedzenia.

Kiszonej kapusty do surówek nie należy płukać. W sklepach warzywnych można kupić dwa rodzaje kiszonej kapusty: łagodną, surówkową oraz ostrzejszą, przeznaczoną do dań na ciepło.

Kiszoną kapustę przeznaczoną na bigos lub farsz odciskamy z soku (można przechowywać go w lodówce i pić po 5-10 łyżek dziennie), możemy ją także nieco posiekać. Jeżeli chcemy złagodzić kwaśny smak kiszonej kapusty w potrawach duszonych lub gotowanych, możemy dodać do nich surowej białej kapusty.

Kapustę – kiszoną i surową (podobnie jak pozostałe kapustne) – należy gotować we wrzątku, bez przykrycia. Dzięki temu mogą ulotnić się związki siarki, które nadają kapuście niezbyt miły zapach i lekką goryczkę.

Przygotowując dania z kapusty kiszonej na ciepło pamiętajmy o tym, że zawarty w niej kwas uniemożliwi ugotowanie się innym składnikom potrawy. Dlatego kapustę dodajemy pod koniec przyrządzania, lub też do kapusty dodajemy przygotowane uprzednio inne składniki (podsmażaną cebulę, mięso lub wędlinę, ugotowane osobno grzyby czy warzywa itp.).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena