W filmach i serialach alkohol leje się strumieniami. Co prawda nie oznacza to, że wszyscy bohaterowie są notorycznie pijani. Niemniej jednak motyw alkoholu przewija się często i to w różnych formach. Przyjrzyjmy się zatem niektórym gatunkom sztuki filmowej i towarzyszącym im gatunkom alkoholi.

Data dodania: 2014-12-23

Wyświetleń: 2325

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyższe sfery piją whisky

Cechą charakterystyczną filmów osadzonych w realiach wyższych sfer jest whisky z lodem. Trudno w nich spotkać bohaterów pijących zwykłe piwo. Dlaczego? Whisky z pewnością możemy zaliczyć do alkoholi z wyższej półki, a ceny najlepszych gatunków potrafią zwykłego widza oszołomić. Taki trunek idealnie pasuje do bohaterów w doskonale skrojonych garniturach, mogących się pochwalić złotą kartą kredytową. Biznesmeni, arystokraci i... gangsterzy - wszyscy oni rozkoszują się whisky.

 

Cygaro, whisky i pistolet – atrybuty gangstera

Skoro wspomnieliśmy o gangsterach to warto cofnąć się w czasie i powrócić do ery filmów noir. Czarno-białe obrazy produkcji amerykańskiej z lat 40. XX wieku są pełne wytrawnej whisky. Charakteryzuje je mroczny klimat, postać tajemniczego detektywa bądź bandyty, którego znakami rozpoznawczymi są cynizm, stary prochowiec, papieros oraz... szklaneczka whisky.

 

Jeśli Bond to tylko martini

Kontynuując temat wyższych sfer, wielkich pieniędzy i luksusu nie można nie wspomnieć o najsłynniejszym agencie na świecie. Chodzi oczywiście o Jamesa Bonda. On również, a jakżeby inaczej, nie odmawia dobrego alkoholu. Jego znakiem rozpoznawczym jest nie tylko numer, 007, i zamiłowanie do pięknych kobiet, ale także vesper martini. Połączenie wódki, ginu oraz likieru Lillet jest ulubionym trunkiem niezniszczalnego agenta. Oczywiście martini musi być wstrząśnięte a nie zmieszane!

Niestety, powoli staje się to kwestią przeszłości – nowe wcielenie Bonda nie gardzi piwem, pozostaje więc odnoszenie się do klasycznych już filmów.

 

Picie po polsku

Odkrywając świat alkoholi w kinematografii warto zajrzeć również do rodzimych produkcji. A tam, jak łatwo się domyślić, strumieniami leje się typowo słowiański trunek. Czysta wódka jest ważnym elementem wielu polskich produkcji. W niejednej (Wesele, Pod mocnym aniołem) wysuwa się na pierwszy plan demaskując prawdziwe oblicze Polaków.

 

Serialowe drinki

Czas najwyższy przenieść się teraz z dużego ekranu na plan seriali. Szczególnie w tych produkcji amerykańskiej dosyć powszechnie pojawiają się różnego rodzaju drinki oraz piwo. Trunki te doskonale wpasowują się w ich fabułę. Seriale zazwyczaj mają lekki i zabawny charakter. A drinki i piwo idealnie komponują się z luźną atmosferą oraz młodym wiekiem głównych bohaterów. Oczywiście pod warunkiem, że nie są oni zbyt młodzi na picie alkoholu.

Alkohol na srebrnym ekranie to zjawisko dosyć powszechne. Wszakże filmy i seriale przedstawiają podobne do naszego życie. Dlatego też należało przenieść na szklany ekran wszelkie elementy charakterystyczne z realnego świata. A do takich z pewnością możemy zaliczyć alkohol.

Licencja: Creative Commons