Przedsiębiorcy przywiązują dużo większą wagę do kwestii spedycji i logistyki produktów poza przedsiębiorstwem, niż do transportu w jego wnętrzu. Efektywny transport wewnętrzny jest jednak bardzo istotny. "Wąskie gardła", czyli wszelkie problemy komunikacyjne skutkujące przestojami w produkcji, które powinny zostać wyeliminowane.

Data dodania: 2014-12-16

Wyświetleń: 2732

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie

Powodów jest wiele. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim problemy w transporcie pomiędzy piętrami w jednym zakładzie. Popularnie do tego celu używa się wind. Problem pojawia się wówczas, gdy dana winda zostanie czasowo wyłączona z użytkowania. Bez różnicy, czy jest to spowodowane usterką, większą awarią, czy też konieczną konserwacją. Efekt jest taki sam - problemy transportowe. Najgorzej jest wówczas, gdy nie posiadamy alternatywnej drogi transportu. Wówczas cała produkcja musi zostać zatrzymana. Nie można ani efektywnie dostarczać materiałów do stanowisk pracy, ani odbierać gotowych produktów w celu przetransportowania ich do magazynów. Straty dla przedsiębiorstwa są oczywiste.

Jest to przykład "wąskiego gardła", które ma charakter czysto architektoniczny. Można tego uniknąć już na etapie planowania przestrzennego hali produkcyjnej. Należy rozważyć wszelkie możliwe drogi komunikacji i problemy, które mogą się na nich pojawić. Zbyt wąskie korytarze, zbyt małe odległości pomiędzy taśmami produkcyjnymi czy też zbyt duże zagęszczenie maszyn na hali - wszystko to może skutkować problemami i przestojami w pracy. Nie bez znaczenia są tutaj również "wąskie gardła" tworzone przez złą organizację przedsiębiorstwa, nadmierną papierkologię lub tak zwany "czynnik ludzki". Jest to jednak tematyka, której poświęcić by trzeba osobny artykuł.

Z pomocą przychodzą nam nie tylko dobre planowanie i zdrowy rozsądek, lecz również nowoczesne technologie. Taśmy transportowe nie są rozwiązaniem zarezerwowanym dla wielkich hal, w których pracują setki pracowników. Jest to innowacja, która również bardzo dobrze może sprawdzić się w firmie niewielkich rozmiarów. Problemem wcale nie musi być ograniczona ilość miejsca dla takiego toru. Coraz powszechniej wykorzystuje się systemy taśm podwieszanych, dzięki czemu oszczędza się miejsce bezpośrednio na poziomie podłogi. Opcji na optymalizację transportu wewnętrznego w firmie jest bardzo wiele. Trzeba wykazać się odrobiną wyobraźni i kreatywności, aby przeskoczyć pod tym względem konkurencję i wyeliminować problemy, z którymi ona nadal będzie się borykać.

Licencja: Creative Commons