Dylemat przed którym stoi każdy, kto zakłada własną działalność. Czy samemu prowadzić swoje księgi rachunkowe czy zlecić to biurze rachunkowemu.

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 1428

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Biuro rachunkowe czy własna księgowość

Każdy kto kiedyś zakładał własną działalność, poza wielkimi oczekiwaniami, miał też mnóstwo obaw i problemów, przed którymi nigdy wcześniej się nie spotkał, a może nawet nie wiedzieliał, że takie problemy w ogóle istnieją. Chciałbym tu poruszyć kwestię księgowości, na dzień dzisiejszy mamy dwie drogi do rozwiązania tego niewątpliwie poważnego problemu, przez wielu mocno pomijanego.

Pierwsze rozwiązanie to wzięcie sprawy w swoje ręce. O ile jeśli skoczyliśmy jakąś szkołę lub mamy jakiekolwiek pojęcie o księgowości jesteśmy w stanie "ogarnąć temat" w ciągu kilku dni, to w przypadku gdy nie mamy pojęcia o księgowości, a słowo VAT, czy podatek wywołują u nas zdziwienie na twarzy oraz dreszcze, musimy spędzić co najmniej kilka miesięcy, żeby dać sobie radę z naszą jednoosobową działalnością. Sprawy mocno się kompilują w momencie, gdy chcemy żeby nasza księgowość była tzw. "elastyczną księgowością". Zawiłość prawna jest ogromna, a czasem drobny błąd może skutkować w najlepszym wypadku dużą karą, a w najgorszym kilkuletnią batalią w sądzie (wystarczy włączyć TV, takich spraw jest tam sporo).

Drugie rozwiązanie to oddanie pełnej księgowości w ręce specjalistów. W każdym mieście znajdziemy co najmniej kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt biur rachunkowych, które za comiesięczną opłatą, będą prowadziły nasze księgi. Zanim jednak wybierzemy biuro księgowe, warto zapoznać się z ofertą kilku takich biur i skorzystać z usług najlepszych specjalistów. Czasami nie warto kierować się tylko cenną, gdyż niektóre biura są droższe, ale oferują np. kontakt w naszym imieniu z urzędami takimi jak: ZUS, Skarbówka czy GUS. Sprowadza sie to do tego, że jeśli nasze biuro rachunkowe będzie miało w ofercie pełną księgowość, może się okazać, że zrobią za nas wszystko, a nam pozostanie jedynie (albo i aż) opieka nad firmą, od strony sprzedaży i rozwoju, zapominając całkowicie o dziale księgowym.

Podsumowując powyższe rozważania, warto zastanowić się wcześniej nad księgowością, a nie "rzucać się z motyką na słońce". W mojej opinii jeśli ktoś jest pewien swojej wiedzy z zakresu księgowości oraz ma czas żeby się w to "bawić", powinien samemu prowadzić rozliczenia, a z drugiej strony jeśli jakaś osoba ma chociaż cień wątpliwości to zgonie z prawem Murphy'ego, powinna oddać to w ręce specjalistów, bo jeśli mamy obawy że coś może pójść nie tak, to na pewno tak będzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena