Od wielu lat meble to najbardziej eksportowy z polskich towarów. Więcej mebli eksportują jedynie Chińczycy, Włosi i Niemcy. Wyliczono, że 85% eksportu mebli trafia z Polski na rynki Unii Europejskiej (głównie Niemcy, Francja). A co myśli o polskich meblach odbiorca końcowy w tych krajach?

Data dodania: 2014-07-06

Wyświetleń: 1134

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

FELIETON

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co myślą o polskich meblach za granicą

Przy okazji pobytu na kilku targach meblowych w Europie postanowiłam zapytać o polskie meble (jakość, standard, walory użytkowe, dizajn) – jak są postrzegane za granicą.

 

ROSJA – wg Tatiany z Moskwy meble z Polski cieszą się tutaj zasłużoną popularnością. Ceni się je tutaj przede wszystkim za formę i komfort użytkowania. Meble polskie są bardzo praktyczne, charakteryzują się niepowtarzalnym wzornictwem oraz wysoką funkcjonalnością i co bardzo ważne dostępnością od ręki.

 

NIEMCY – przy analizie oferty mebli polskich w Niemczech mój rozmówca z Hamburga podkreśla, że rynek meblowy bardzo się zmienił w ciągu ostatnich 10 lat. Jeszcze 10 lat temu polskie meble uznawane były tutaj za tanie i raczej niemodne. Jakość była również bardzo częsta słaba, niezadowalająca. Dzisiaj tamto wrażenie zostało zupełnie zatarte. Polskie meble to efekt pracy projektantów, którzy znają najnowsze trendy, stosują nowoczesne wzornictwo, zwłaszcza widać to w przypadku kanap i sof.

 

FRANCJA – o opinię poprosiłam managera z dużej firmy, która zajmuje się sprzedażą mebli do domu. Podkreślił on, że ceny polskich mebli są zdecydowanie bardziej przystępne niż ceny kanap dostawców włoskich oraz są w stanie konkurować z meblami chińskimi. Swego czasu napływ mebli chińskich prawie „zabił” import z Polski, ale polskie firmy obroniły się poprzez swoja ofertę (własne wzornictwo, szeroki wachlarz kolorystyczny, szybkie terminy realizacji) i zdolność dostosowania się do potrzeb Klienta.

 

WIELKA BRYTANIA – na temat polskiego rynku meblarskiego wypowiedziała się właścicielka salonu meblowego z Manchesteru. Lubi ona pracować z polskimi dostawcami, bo są oni w swojej branży fachowcami, a więc łatwo można im wytłumaczyć jakie są oczekiwania nawet jeżeli chodzi o najbardziej skomplikowane meble. A takie rozmowy są ważne, bo przemysł meblowy to taka sfera życia, która podlega zmianom wskutek mody, ciągle trzeba szukać czegoś nowego, aby móc sprostać wymaganiom Klientów.

 

A więc podsumowując polski przemysł meblarski ma przed sobą świetlaną przyszłość. Innowacyjność we wzornictwie i nowoczesne maszyny, jakimi dysponuje polski przemysł meblowy to efekt współpracy między projektantami, przedsiębiorcami oraz naukowcami. Innowacyjność wymaga nie tylko zaplecza w postaci odpowiednich maszyn, ale opiera się przede wszystkim na potencjale ludzkim. Niezaprzeczalnym atutem dla polskiego meblarstwa są znakomici fachowcy.

Dzięki temu i dobrej opinii wśród Klientów za granicą możemy eksportować meble na cały świat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena