Na nic zdadzą się nam nawet najlepsze ziarna kawy, które zostały starannie wypalone, jeśli jej smak zepsujemy na etapie parzenia. Metod zaparzania wbrew pozorom jest całkiem dużo, a zastosowanie konkretnego sposobu w znacznym stopniu zmienia smak przygotowanego naparu.

Data dodania: 2014-06-23

Wyświetleń: 853

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwszym ze sposobów jest zaparzanie po turecku. Oczywiście nie można mylić tego ze szczególnie popularną w Polsce kawą zalewaną wrzątkiem w szklance, ponieważ nie ma ona nic wspólnego z oryginalną kawą po turecku. Jej przygotowanie jest swego rodzaju rytuałem. Potrzebne jest do niej odpowiednie naczynie (tygielek) wykonane najczęściej z miedzi. Wsypuje się do niego świeżo zmieloną kawę wymieszaną od razu z cukrem, a całość zalewa się zimną wodą. Następnie wszystko trzeba podgrzać, nie dopuszczając jednak do zagotowania. Po tym należy doprowadzić napar do wrzenia, zdjąć na chwilę z ognia i dopiero wtedy zagotować kawę po raz ostatni. Do przygotowanego w ten sposób napoju dodaje się często takie przyprawy jak cynamon albo kardamon.

Kawiarka to kolejny sposób na sposób na przygotowanie dobrej kawy w domowym zaciszu. To bardzo proste urządzenie składające się z trzech elementów: pojemnika na wodę, sitka, w które wsypuje się kawę oraz naczynka, gdzie zbiera się przyrządzany napar. Działanie kafetierki można porównać do ekspresu ciśnieniowego, woda przesącza się przez zmieloną kawę pod ciśnieniem, z tym że jest ono znacznie mniejsze niż to, które występuje w ekspresach ciśnieniowych.

Skoro jesteśmy już przy ekspresach ciśnieniowych to warto również poświęcić im kilka słów. Za ich pomocą uzyskamy najbardziej aromatyczną kawę, ze względu na bardzo wysokie ciśnienie, które są w stanie wytworzyć, dochodzące w niektórych modelach do nawet 19 barów! Kawa do ekspresu powinna być drobno zmielona, natomiast temperatura wody musi oscylować w okolicy 90 - 95 stopni Celsjusza. Za wytwarzanie ciśnienia odpowiada pompa, gorąca woda przechodzi przez sitko wypełnione kawą dając napar o bogatym smaku i aromacie.

Wymieniłem tylko kilka metod zaparzania kawy, a są przecież jeszcze inne, można wykorzystywać na przykład ekspresy przelewowe czy niskociśnieniowe lub użyć specjalnych filtrów do zaparzania kawy. Sposób przyrządzenia napoju trzeba dostosować do własnych preferencji.  Dla smaku przygotowanego naparu jest też bardzo ważny odpowiedni producent kawy, który zaoferuje ziarna wysokiej jakości.

Licencja: Creative Commons