Zakopanego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – w końcu nie na darmo zostało nazwane zimową stolicą Polski. Skąd jednak wzięła się sława tego jednak dość niewielkiego, podhalańskiego miasteczka?

Data dodania: 2014-07-22

Wyświetleń: 1626

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakopane - co  ciekawego można tam zobaczyć?

Popularność Zakopanego wśród turystów można datować na drugą połowę XIX wieku. Właśnie wtedy, ze względu na swoje unikalne właściwości klimatyczne, zostało ono spopularyzowane przez Tytusa Chałubińskiego. Zaczęły powstawać uzdrowiska, do których z roku na rok przyjeżdżała coraz większa liczba gości, a na przełomie XIX i XX wieku był to już jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdów wypoczynkowych.

Tak pokrótce przedstawia się historia Zakopanego, a jak to wygląda współcześnie? Miasto aktualnie zajmuje obszar 84,35 kilometrów kwadratowych i liczy 27857 mieszkańców – to niewielka liczba, biorąc pod uwagę, że rokrocznie miasto odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów. Co w takim razie w największym stopniu przyciąga wczasowiczów do Zakopanego? Na pewno są to walory przyrodnicze. Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce, usytuowanym dosłownie u stóp polskich Tatr. Turyści, zarówno ci mniej jak i bardziej zaawansowani, mają do dyspozycji dziesiątki szlaków turystycznych prowadzących po największych tatrzańskich atrakcjach, można odwiedzić na przykład Morskie Oko czy Tatrzański Park Narodowy.

W samym mieście nie brakuje również rozrywek, wspomnieć można choćby o słynnych Krupówkach. Ta niezwykle gwarna niezależnie od pory roku ulica przyciąga góralskim folklorem rzesze turystów. Oczywiście będąc w Zakopanem nie można przeoczyć okazji do odwiedzania największej skoczni w Polsce, czyli Wielkiej Krokwi, na której sukcesy odnosili nasi najlepsi skoczkowie: Adam Małysz oraz Kamil Stoch. W Zakopanem oprócz licznych góralskich karczm, stoisk z oscypkami i lokalnym rękodziełem, znaleźć mogą też coś dla siebie miłośnicy kultury. Miasto w przeszłości zamieszkiwane było przez tak sławnych artystów jak choćby Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Henryk Sienkiewicz czy Karol Szymanowski. Obecnie również nie brakuje w Zakopanem instytucji związanych z kulturą. Działają liczne galerie sztuki, teatry oraz muzea, organizowane są też wystawy sezonowe (na przykład w te wakacje są to szkice samego Rubensa).

W mieście działa również ogromna liczba przeróżnych apartamentów, hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych, więc podróżni nie będą mieli problemów z wyborem czegoś odpowiedniego. Tym bardziej warto odwiedzić Zakopane, ponieważ to niewielkie miasteczko ma do zaoferowania naprawdę wiele. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena