Łazienka to miejsce, w którym wbrew pozorom spędza się dość dużo czasu, czy to przy porannej toalecie, czy też biorąc na przykład długi prysznic po męczącym dniu. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego oświetlenia do tego pomieszczenia. 

Data dodania: 2014-07-05

Wyświetleń: 846

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez względu na to czy jest to raczej niewielka łazienka, czy też jej powierzchnia jest całkiem duża, to zasady doboru oświetlenia są takie same. Trzeba w niej zamontować dwa źródła światła. Jedno usytuowane centralne i drugie, które umieszczone będzie w okolicach lustra, na przykład nad jego górną krawędzią. Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne, które ma dobrze doświetlić całe pomieszczenie, to można zastosować tu choćby plafoniery albo reflektorki, chociaż listwy LED również doskonale spełnią swoje zadanie. Warto się jeszcze przez chwilę zatrzymać przy oświetleniu lustra. Powinno ono możliwie najlepiej oświetlać twarz kogoś, kto stoi przed lustrem. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie listw świetlnych z boku lustra i na wysokości oczu – przyniesie to najkorzystniejszy efekt.

Dla wygody oraz oszczędności energii warto pomyśleć o zastosowaniu dwóch oddzielnych obwodów, dzięki którym można włączać oddzielnie światło centralne i oświetlenie lustra. Wybór różnego rodzaju oprawek i listw świetlnych dedykowanych do łazienki jest na tyle bogaty, że nie ma zbyt dużych problemów z wyborem czegoś, co przypadnie do gustu wszystkim domownikom.

Poza samym rozplanowaniem punktów świetlnych konieczne jest również zwrócenie uwagi na barwę światła. Im jest ona chłodniejsza (czyli im bielsze wydaje się światło) tym więcej detali potrafi wyłapać ludzkie oko, zwiększa się również kontrast. Ma to duże znaczenie przy tak wydawałoby się prozaicznych, codziennych czynnościach jak robienie makijażu czy golenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że o ile we wnętrzach urządzanych w nowoczesnym stylu chłodna barwa światła jest niemalże wymagana (powyżej 4000K), to w nieco bardziej tradycyjnych pomieszczeniach może to nie zdać egzaminu. W tym przypadku można rozważyć zastosowanie światła, którego barwa waha się w okolicach 2700K – 3500K. Oczywiście nie można też zapominać o zasadzie, że im chłodniejsza barwa światła, tym większe powinno być jego natężenie.  

Jak widać w nawet tak małym pomieszczeniu jak łazienka konieczne jest odpowiednie dobranie oświetlenia, po to, aby spełniało swoją funkcję praktyczną, ale zarazem budowało odpowiedni nastrój wnętrza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena