Aktualnie widać wyraźną tendencję do coraz większego wykorzystywania w podróżach lotniczych portów regionalnych. W tym artykule chciałbym przedstawić historię jednego z nich, czyli lotniska w Modlinie. 

Data dodania: 2014-07-25

Wyświetleń: 1073

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Historia portu lotniczego Warszawa-Modlin

Lotnisko Modlin, w takim kształcie jaki znamy aktualnie, zbudowane zostało w 2012 roku. Trzeba jednak wspomnieć, że jego historia jest  naprawdę ciekawa i sięga kilkudziesięciu lat wstecz. Pierwsze wzmianki o modlińskim lotnisku pochodzą już z czasów przedwojennych, konkretniej z roku 1937. Według relacji mieszkańców pierwsze podwaliny lotniska powstały na pobliskim poligonie, gdzie utwardzono jego fragment po to, aby zabezpieczyć sobie łączność z Warszawą drogą powietrzną. Podczas wojny lotnisko pełniło strategiczną funkcję, natomiast po jej zakończeniu stało się na krótko bazą sowiecką, a później teren został przekazany Dowództwu Lotnictwa Polskiego, które podjęło decyzję o rozbudowie lotniska. Na początku lat 50 powstały dwa duże hangary z zapleczem warsztatowym oraz skład paliw. Powstały również schrony dla samolotów. W następnych latach na modlińskim lotnisku stacjonowały różne samoloty (zarówno myśliwce, jak i bombowce) takie jak IŁ-28, Mig 19 czy Mig 21.

Lotnisko było w międzyczasie systematycznie remontowane oraz rozbudowywane. Remonty były przeprowadzane przeciętnie co około 4-6 lat, dzięki czemu infrastruktura lotniska utrzymywana była w bardzo dobrym stanie. W roku 1987 nastąpiła znaczna rozbudowa lotniska, pojawiły się również plany dalszych modernizacji.  Mimo tego lotnisko zaczęło od tego czasu powoli podupadać, a w 2000 roku rozwiązano ostatnią eskadrę, która tam stacjonowała, czyli 45 Lotniczą Eskadrę Doświadczalną. Lotnisko zostało przekazane Agencji Mienia Wojskowego, która podjęła decyzję o przekazaniu terenu do celów cywilnych. Ostatecznie w roku 2006 podpisaną umowę, która doprowadziła do rozpoczęcia budowy Portu Lotniczego Warszawa Modlin. Lotnisko zostało ostatecznie ukończone w roku 2012, stając się bazą dla tanich linii lotniczych, takich jak na przykład irlandzki przewoźnik Ryanair.

Obecne lotnisko posiada przepustowość szacowaną na przeszło 2 miliony pasażerów w skali roku, dzięki czemu ma w znacznym stopniu odciążyć największe polskie lotnisko, czyli  warszawskie Lotnisko im. Chopina (czyli po prostu dawne Okęcie). Poza budową lotniska w znacznym stopniu rozwinęła się również około lotniskowa infrastruktura, powstały liczne parkingi, hotele, stacja kolejowa. Widać wyraźnie, że lotnisko ma strategiczne znaczenie dla rozwoju całego regionu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena