Etykieta energetyczna to istotne informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach konkretnego urządzenia, które dotyczą m.in. zużycia energii czy poziomu emitowanego przez dany sprzęt hałasu. W przypadku systemów klimatyzacji efektywność energetyczną urządzeń klimatyzacyjnych reguluje Rozporządzenie Komisji UE z 2012 roku.

Data dodania: 2014-06-04

Wyświetleń: 1878

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Etykieta efektywności energetycznej w urządzeniach klimatyzacyjnych

Rozporządzenie Komisji UE nr 206/2012 z dnia 6 marca 2012 roku w sprawie wykonania dyrektywy 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów eko-projektu dla klimatyzatorów, narzuca producentom tego typu urządzeń nowe zadania w zakresie certyfikacji urządzeń oraz nowe pojęcia, tzw. sezonowe współczynniki efektywności energetycznej SEER i SCOP.

Do niedawna klas efektywności energetycznej było siedem, od A do G. Po wejściu w życie Dyrektywy ErP doszły 3 nowe klasy: A+, A++, A+++. Zgodnie z rozporządzeniem ErP od 2013 roku dla Splitów < 12 kW minimalna klasa energetyczna to D dla chłodzenia (SEER _> 3.60) i A dla grzania (SCOP _> 3.40). Od 2014 roku minimalny próg zostanie znowu podniesiony do klasy C dla chłodzenia (SEER _> 4.30) i A dla grzania (SCOP _> 3.80).

Zarówno SEER, jak i SCOP są określone w zależności od stref klimatycznych (3 strefy europejskie) oraz zawierają pełną informację o poborze prądu przez wszystkie elementy urządzenia wraz z czasem ich pracy.

Wymóg etykietowania urządzeń wymusza na producentach konieczność sprecyzowania, do jakiej klasy energetycznej należy klimatyzacja, co w łatwy sposób ma umożliwić klientowi określenie zużycia energii w warunkach porównawczych. Oprócz klasy efektywności energetycznej, etykieta zawiera również informacje o:

  • modelu klimatyzatora,
  • rocznym zużyciu energii przy pełnym obciążeniu,
  • wydajności chłodzenia przy pełnym obciążeniu w kW,
  • efektywności energetycznej w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu,
  • rodzaju klimatyzatora (tylko chłodzenie, chłodzenie/grzanie),
  • sposobie chłodzenia (za pomocą powietrza lub wody),
  • poziomie emitowanego hałasu,
  • mocy cieplnej przy pełnym obciążeniu (w przypadku urządzeń z funkcją grzania),
  • wydajności trybu grzewczego (w przypadku urządzeń z funkcją grzania);

Dla użytkowników kluczową informacją jest oczywiście wskaźnik rocznego zużycia energii, oznaczony odrębnie dla trybu chłodzenia oraz trybu grzania. Wartość ta zawarta w dokumentacji technicznej, dostępnej w formie katalogu, jest wykorzystywana jako wartość porównawcza w stosunku do różnych producentów, ponieważ warunki brzegowe, określone przepisami dyrektywy unijnej, są takie same dla każdego.

Obecnie certyfikacja taka dotyczy urządzeń klimatyzacyjnych o wielkościach niższych niż 12 kW mocy chłodniczej, jednak gotowe są już wytyczne dla urządzeń o wyższej mocy, które będą stopniowo wprowadzane w życie od 2014 roku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena