Życie człowieka to ciągłe dokonywanie wyborów, podejmowanie działań, unikanie ryzyka lub ryzykowanie w celu osiągnięcia czegoś ważnego, wyznaczanie celów, podejmowanie różnych strategii i branie za to wszystko odpowiedzialności.  Siłą napędową tego procesu jest MOTYWACJA.

Data dodania: 2014-06-25

Wyświetleń: 1524

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sekret skutecznej motywacji

Tajemnice skutecznej motywacji – siła dwóch skrajnych emocji

Wszystko byłoby bardzo proste, gdyby ten system fabrycznie i na stałe był właściwie ustawiony przez kogoś, aby zawsze motywował nas do tego co ważne, potrzebne, dobre, użyteczne a demotywował do wszelkich destrukcyjnych, błędnych i nieproduktywnych działań, idei, decyzji.

Stety lub niestety tak nie jest. Takie jest życie, mamy wolną wolę, swobodę wyboru i to od nas zależy jak będziemy żyć i czego doświadczać.

MOTYWACJA to potężna siła i ona napędza nasze życie w obranym przez nas kierunku. U każdego działa ona inaczej, w różnym natężeniu i motywujemy się na różne sposoby, do różnych rzeczy, jedni lepiej, drudzy gorzej i dlatego osiągając często skrajnie różne rezultaty, sprowadzając na siebie pozytywne lub negatywne rezultaty.

Istnieje coś takiego jak System Motywacyjny. Główne siły napędowe naszych motywacji to nic innego jak dwie bardzo skrajne i niezwykle silne emocje:

1) PRZYJEMNOŚĆ  (fizyczna, psychiczna, entuzjazm, duma, spełnienie, dzika pasja, euforia i wizje tych silnych emocji, wiążące się podjęciem działania lub jego brakiem);

2) CIERPIENIE (wszelkie przykre, frustrujące i negatywne skutki fizyczne, emocjonalne, materialne, zdrowotne, jakie wiążą się w naszym mniemaniu z danym działaniem).

Tak naprawdę wszystko co robimy, robimy albo z potrzeby uniknięcia cierpienia, albo z potrzeby uzyskania przyjemności. Dlatego wszelkie próby zmiany swoich niekorzystnych zachowań, których chcemy się pozbyć, które są SKUTKIEM, spełzają na niczym, bo powinno zająć się kryjącą za nimi PRZYCZYNĄ.

Zasada jest prosta:

Zrozumienie i wykorzystanie sił cierpienia i przyjemności pozwoli ci od razu zaprowadzić trwałe zmiany oraz udoskonalić zarówno siebie, jak i swych bliskich.

Niezrozumienie tych sił skazuje Cię na życie sterowane reakcjami, a więc funkcjonowanie instynktowne, odruchowe, podobne do zwierząt czy maszyn.

Właśnie dlatego często nie możemy zmotywować się do czegoś dobrego dla nas, odkładamy ważne cele, zmiany na później. Dzieje się tak dlatego, że na jakimś poziomie świadomości jesteś przekonany/a, że podjęcie danych działań w danej chwili przyniosłoby Ci więcej szeroko rozumianego cierpienia niż ich odłożenie na później.

Dlaczego odkładasz decyzję o rozstaniu z toksycznym partnerem, zmianie pracy, stworzeniu własnego biznesu, zmianie diety, pójściu na siłownię, zerwaniu ze zgubnym nałogiem czy systematycznej nauce języka obcego lub nowej umiejętności, na której Ci zależy? Niby świadomie, racjonalnie wiesz, że podjęcie tych działań przyniosłoby Ci same korzyści, że dałyby Ci w przyszłości kiedyś przyjemności, ale nie robisz nic w kierunku ich realizacji, bo w danym momencie działanie kojarzy Ci się z większymi przykrościami niż odłożenie tego na później. U wielu strach przed utratą jest o wiele silniejszy niż żądza zysku.

Cały sekret skutecznej motywacji polega na tym, by dzięki zrozumieniu tego odmienić swój system skojarzeń emocjonalnych.

Jeśli chcesz się dobrze do czegoś pozytywnego zmotywować naucz się wykorzystywać te dwie potężne siły we właściwy sposób. CIERPIENIE jakie dotychczas kojarzyło Ci się z PODJĘCIEM pozytywnego działania, skojarz z tym, jak bardzo beznadziejne skutki  długoterminowe będzie mieć dla Twego życia, zdrowia, relacji, kondycji, samopoczucia, finansów, rodziny BRAK TEGO DZIAŁANIA.

Natomiast ta PRZYJEMNOŚĆ jaka Ci się kojarzyła z trwaniem w miejscu, odkładaniem na później, unikaniem i uciekaniem przed nowym pożytecznym działaniem przenieś w miejsce MOTYWACJI DO DZIAŁANIA. Niech ta ogromna siła PRZYJEMNOŚCI zacznie być kojarzona z długoterminowymi skutkami, efektami podjęcia nowej decyzji, zmiany, działania.

Możesz maksymalnie podkręcić te stany zarówno w wyobraźni, jak i całkiem autentycznie, np.: obrzydzić sobie stare, niezdrowe zachowanie czytając, oglądając jakie straszne skutki dla Ciebie może mieć podtrzymywanie tego niezdrowego, starego zachowania. Z drugiej strony inspiruj się historiami pokazującymi Ci twarde dowody na to, że zachowanie, do którego chcesz się zmotywować przyniesie Ci same korzyści wspaniałe pozytywne emocje.

Na koniec cytat:

,, Twierdzę, ze przyjemności należy unikać, jeśli ich skutkiem ma być większe od nich cierpienie, a pożądać tych cierpień, które przyniosą większą niż one przyjemność”

Michel de Montaigne

Licencja: Creative Commons
0 Ocena