Jedną z pierwszych decyzji, jakie musi podjąć przedsiębiorca, jest kwestia rachunku bankowego dla firmy – o tym czy otworzyć osobne konto i jeśli tak, w jakim banku. Okazuje się, że te decyzje nie należą do najprostszych, a znalezienie rzetelnych i jednoznacznych informacji na temat obowiązków przedsiębiorcy może przyprawić o ból głowy.

Data dodania: 2014-05-22

Wyświetleń: 1121

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konto firmowe – otwierać czy nie?

Czy jest obowiązek posiadania konta dla firmy?
Przepisy określają, że firma musi mieć rachunek bankowy. Jednak nie jest to równoznaczne z posiadaniem rachunku firmowego. W przypadku działalności jednoosobowych, teoretycznie można prowadzić rozliczenia związane z firmą przez konto osobiste, natomiast przedsiębiorstwa z bardziej skomplikowaną formą organizacyjną muszą posługiwać się kontem firmowym, ponieważ nie da się otworzyć konta osobistego na osobę prawną. Trochę więcej zamieszania wprowadzają same banki, które w regulaminach zabraniają wykorzystywania kont osobistych do prowadzenia działalności (więcej informacji: obowiązkowe konto firmowe). Sytuacja ta dotyczy większości banków, dlatego powstaje niepewność – czy aby uniknąć konsekwencji w przypadku wykrycia używania konta prywatnego do rozliczeń działalności, nie lepiej zawczasu otworzyć rachunek firmowy?

Argumenty przeciwko firmowym kontom
Znaczna część kont firmowych, to rachunki, których używanie nie jest całkowicie bezpłatne. To generuje pewien stały, miesięczny koszt, którego można byłoby uniknąć używając rachunku osobistego. Można rzecz jasna zaliczyć opłaty bankowe do kosztów uzyskania przychodu, jednak korzyści z tego tytułu będą symboliczne. Szczególnym obciążeniem dla budżetu będzie źle wybrane konto, to znaczy niedopasowane do potrzeb.

Poza tym konto firmowe to kolejna umowa z bankiem. Mało kto lubi wiązać się z umowami z instytucjami finansowymi, znajdować kolejne reklamy w skrzynce mailowej, czy odbierać kolejne telefony z propozycjami konsultantów. Na to niestety sposobu za bardzo nie ma – jeśli nie wyrazisz zgody na przesyłanie informacji marketingowej, to uprzejmy pracownik banku, kiedy będzie chciał złożyć ofertę, zadzwoni z pytaniem o zgodę na jednorazowe przedstawienie swojej propozycji.

Zalety kont firmowych. Może jednak warto?
W serwisie kontofirmowe24.pl można znaleźć porównanie kont firmowych, które dowodzi, że założenie rachunku dla firmy może być dobrym rozwiązaniem.

Koszty prowadzenia kont firmowych nie muszą iść w dziesiątki złotych. Są również konta darmowe, choć czasem opłata przeniesiona na jakiś inny aspekt funkcjonowania rachunku, który nie jest bezpośrednio związany ze stałą, miesięczną opłatą. Innym argumentem „za” jest możliwość precyzyjnego rozdzielenia finansów osobistych od firmowych. Szczególnie przydatne jest to w przypadku kontroli, ale na co dzień również dobrze jest móc szybko zidentyfikować poszczególne wpłaty i wydatki. Dzięki kontom firmowym można łatwiej uporać się z zamknięciem miesiąca księgowego, bo wszystkie operacje są zebrane w historii jednego rachunku – nie trzeba ich dodatkowo filtrować i przeszukiwać w gąszczu transakcji prywatnych.

Historia finansowa firmy
Posiadanie rachunku firmowego to dodatkowo sposób na stworzenie dobrej historii kredytowej firmy. Na konto prywatne nie można dostać firmowego kredytu, podobnie jak nie można wyciągiem z prywatnego konta udowodnić wiarygodności przed firmą leasingową. Konto w tym przypadku trzeba potraktować jako jedno z narzędzi do osiągnięcia celu, jakim jest zapewnienie finansowania firmie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Trzeba pomyśleć o tym zawczasu.

Warto przyjrzeć się ofertom banków, bo także w produktach biznesowych można znaleźć ciekawe rozwiązania, które ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej, nie obciążając jednocześnie za bardzo budżetu przedsiębiorcy. Oprócz samych kont, dostępne są także pakiety ułatwiające firmie korzystanie z usług dodatkowych, takich jak księgowość, faktoring, czy leasing. Przed podjęciem decyzji o tym, czy założyć konto firmowe, warto też wziąć pod uwagę to, jakakolwiek działalność nie będzie postrzegana poważnie bez posiadania zarejestrowanego na nią rachunku w banku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena