Tym razem ważny wpis dla przedsiębiorców. Pomysł na niego wziął się z codziennej obserwacji forów internetowych. Mnóstwo bowiem na nich tematów zakładanych właśnie przez Was. I jeszcze więcej wątpliwości prawnych, bo najczęściej tematy są wielowątkowe i z reguły nie ma na nie prostej odpowiedzi.

Data dodania: 2014-03-01

Wyświetleń: 1412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Interpretacje indywidualne ZUS

Jest na to jednak dobre i jednocześnie mało kosztowne rozwiązanie!

Mianowicie chodzi o tzw. interpretacje indywidualne Zakładu wydawane w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. ZUS w ten sposób rozstrzyga wątpliwości prawne z zakresu obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Jak więc widzisz jest to spory obszar Twojej działalności i gdy nie korzystasz z usług prawnika w pojedynkę możesz nie dać sobie z tym rady. Poza tym zapewne wolisz czerpać satysfakcję z pozyskiwania nowych klientów i źródeł dochodów, aniżeli tracić energię na tego typu rozważania prawne.

Stąd w przypadku wątpliwości wystarczy złożyć na dzienniku podawczym właściwego Oddziału ZUS wniosek o wydanie takiej interpretacji i opłacić go kwotą 40zł. Wniosek można oczywiście wysłać także pocztą, co w tym przypadku pewnie będzie miało częstsze zastosowanie. A dlatego, że obecnie rozpatrywaniem wniosków zajmują się wyłącznie dwa Oddziały ZUS – w  Gdańsku i w Lublinie. Niemniej nawet jeżeli wniosek zostanie zaadresowany do nieuprawnionego Oddziału ZUS, to i tak wniosek zostanie przekazany do właściwego Oddziału.

Z kolei co do treści samego wniosku to jedyną trudnością jest wskazanie w nim stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie. Tutaj na pomoc przychodzi Ci zamieszczony w BIP Zakładu wykaz wszystkich interpretacji indywidualnych wraz z wnioskami. Klikając tu możesz przeczytać jak inni formułowali wniosek i skorzystać ze sprawdzonych przykładów. Poza tym wniosek, jak każde pismo, powinien zawierać podstawowe dane identyfikacyjne wnioskodawcy, czyli firmę przedsiębiorcy, siedzibę, NIP, KRS i ewentualnie adres do korespondencji. Natomiast opłatę należy wnieść w terminie 7-u dni od dnia złożenia wniosku.

Co jednak jest zaletą tego instrumentu prawnego? Brak negatywnych konsekwencji zastosowania się do wydanej interpretacji. A inaczej, że jeżeli się ją posłużysz to nie możesz być obciążony jakimikolwiek sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie w jakim zastosowałeś się do uzyskanej interpretacji. Gdyby więc okazało się, że interpretacja jest nieprawidłowa, to w zakresie w jakim się do niej zastosowałeś, nie możesz być obciążony np. odsetkami za zwłokę, dodatkową opłatą z tytułu nieopłacenia lub opłacenia w zaniżonej wysokości składek, czy też karą grzywny do 5000 zł za nieopłacenie składek. Decyzja w sprawie interpretacji z kolei wiąże ZUS dopóty, dopóki jej nie uchyli lub nie zmieni.

I na koniec dodam, że od takiej decyzji również przysługuje Ci odwołanie do sądu powszechnego. Masz na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena