Ostatniego razu opisałem Ci wszelkie kwestie związane z postępowaniem wywołanym sprzeciwem od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nadto przygotowałem dla Ciebie WZÓR sprzeciwu. Tyle, że nie wspomniałem nic o tym, że nie tylko Ty możesz odwołać się od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Data dodania: 2014-02-27

Wyświetleń: 4488

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zarzut wadliwości Prezesa ZUS

Takie prawo ma również Prezes Zakładu, który może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. Ma na to 14 dni od dnia wydania orzeczenia. Przy czym o zgłoszeniu takiego zarzutu  musisz być niezwłocznie powiadomiony przez właściwy Oddział ZUS. A to dlatego, że orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, co do którego zgłoszono zarzut wadliwości, nie może stanowić podstawy wydania decyzji. Taką moc będzie miało dopiero orzeczenie komisji lekarskiej. Podobnie jak przy wniesieniu sprzeciwu od orzeczenia. Poza tym w postępowaniu wywołanym zarzutem stosuje się takie same zasady, jak w sytuacji wniesienia sprzeciwu. Szeroko je opisałem tutaj, gdzie znajdziesz również wzór sprzeciwu.

Wniosek stąd taki, że nawet gdy orzeczenie lekarza orzecznika jest dla Ciebie korzystne, to Prezes ZUS także może próbować je podważyć. Z kolei interesujący jest scenariusz, w którym Prezes Zakładu wnosi zarzut wadliwości orzeczenia, które jest dla Ciebie niekorzystne. Niemniej z ostrożności proponuję Ci jednak nie liczyć na taką aktywność Prezesa Zakładu.

I na koniec dla bardziej wnikliwych krótki, acz dający do myślenia, wyciąg z podsumowania raportu przygotowanego przez Departament Statystyki ZUS nt. „Orzeczenia Komisji Lekarskich ZUS wydanych w 2012r”. Niestety za rok ubiegły takiego raportu jeszcze nie opublikowano.

4. Podsumowanie

1. W 2012 r. komisje lekarskie ZUS wydały 86,4 tys. orzeczeń, co stanowiło 10,0% ogółu orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie.
3. Z ogólnej liczby orzeczeń wydanych w 2012 r. przez komisje lekarskie 74,6 tys., (tj. 86,4%) orzeczeń wydano w związku z wniesieniem sprzeciwu, 8,6 tys. (tj. 10,0%) w związku ze zgłoszeniem zarzutu wadliwości, 0,4 tys. (tj. 0,5%) w związku z jednoczesnym wniesieniem sprzeciwu i zgłoszeniem wadliwości, natomiast 2,7 tys. (tj. 3,1%) skierowanych na podstawie trybu zwierzchniego nadzoru Prezesa ZUS lub na podstawie postanowienia sądu.
4. Komisje lekarskie w wyniku przeprowadzonych badań wydały 20,0 tys. orzeczeń zmieniających ustalenia lekarza orzecznika, czyli 23,1% ogółu wydanych orzeczeń.

Pod tym adresem możesz pobrać całość raportu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena