Obecność słupów energetycznych na nieruchomości często obniża jej wartość oraz utrudnia użytkowanie jej właścicielom. W przypadku, gdy nie zostały uregulowane zasady, które określałyby dzierżawę – właściciel ma  prawo do uzyskania odszkodowania bądź wnioskowania o usunięcie urządzenia ze swojej nieruchomości. 

Data dodania: 2014-02-07

Wyświetleń: 1420

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy odszkodowanie należy się właścicielowi działki?

Należy pamiętać, że przy pozwie o odszkodowanie mamy obowiązek zapłacenia 5% z możliwie wygranej kwoty, więc trzeba dokonać prawidłowej wyceny dzierżawionego miejsca. Dokonuje się tego przede wszystkim na podstawie czynszu dzierżawnego, który właściciel mógłby pobierać od potencjalnego dzierżawcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku zatrudnienie wyceny u biegłego - wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami.  Firmy mają możliwość ubiegania się o odszkodowanie do 3 lat wstecz, a osoby fizyczne do lat 10. 

Jakie czynniki uwzględnia się przy obliczaniu czynszu dzierżawczego?

Podczas obliczania czynszu bierze się pod uwagę nie całą nieruchomość ale tę część, z której korzysta przedsiębiorca energetyczny. Trzeba uwzględniać dojazd do określonego miejsca na nieruchomości, dającego możliwość naprawy sprzętu. Warto również zwrócić uwagę na teren, który znajduje się obok urządzenia i czy możemy z niego dowolnie korzystać, czy jest to w jakikolwiek sposób utrudnione z powodu umieszczonego tam urządzenia. Ważnym aspektem, który pozwoli określić wysokość odszkodowania będzie także rodzaj urządzenia, które zostało umieszczone na nieruchomości, jego bezpośrednie sąsiedztwo, rozmiar oraz obszar jaki zajmuje.

Decydując się wnioskowanie o odszkodowanie warto zastanowić się nad znalezieniem odpowiedniego przedstawiciela, który zapewni nam zwycięstwo. Trzeba mieć również na uwadze, że spółki energetyczne posiadają w zanadrzu najlepszych prawników, którzy będą robić wszystko co w ich mocy by zmniejszyć kwotę odszkodowania, bądź w do niego nie doprowadzić. Kwota jaką właściciel działki może otrzymać jako odszkodowanie będzie jednorazowa, natomiast wynagrodzenie za przyszłe lata użytkowania nieruchomości przed przedsiębiorcę będzie miało charakter jednorazowej wpłaty bądź czynszu miesięcznego, kwartalnego lub rocznego. 

Czy można usunąć słup terenu nieruchomości?

Właściciel działki nie może samodzielnie usuwać urządzenia elektrycznego ze swojej nieruchomości, gdyż określone jest to na podstawie prawa cywilnego, z którego jednoznacznie wynika, że urządzenia elektryczne, które służą do doprowadzania lub odprowadzania energii nie należą do nieruchomości i właściciel działki nie może nimi dowolnie dysponować. 
W celu usunięcia ze swojej nieruchomości urządzenia elektrycznego należy w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzeć się jej dokumentacji i sprawdzić czy w księdze wieczystej nie ma wpisu o służebności przesyłu. Jeśli takowy się tam znajduje – oznacza to, że urządzenie znalazło się na nieruchomości legalnie i właściciel nie może żądać usunięcia go. 

W większości przypadków nie dochodzi do usunięcia urządzenia elektrycznego – istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie, nawet do 10 lat wstecz, jeśli przedsiębiorca wykorzystuje nieruchomość bez zgody właściciela. W tym przypadku przy pomocy aktu notarialnego można wnioskować o służebność przesyłu, za sprawą którego właściciel nieruchomości ma prawo domagać się wypłaty odszkodowania i ustalenia wynagrodzenia na kolejne lata jak za dzierżawę danej części nieruchomości. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena