Dzisiaj kariera zawodowa wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Niewielu pracowników utrzymuje się na jednym stanowisku dłużej niż kilka lat. Trudno więc o ugruntowaną pozycję. Spowodowane jest to dużą rotacją, rosnącymi wymaganiami, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców, a także coraz większym bezrobociem. Należy więc podnosić swoją wartość na rynku pracy, być atrakcyjnym dla pracodawcy i gotowym na dostosowanie się do obecnego zapotrzebowania na rynku pracy. Bardzo często zdarza się więc tak, że musimy przekwalifikować się i nabyć nowe, przydatne rynkowo umiejętności bądź doszkalać się i uzupełniać kompetencje już zdobyte.
Obecnie mamy do wyboru cała paletę najróżniejszych szkoleń i kursów. Bez problemów więc możemy poszerzać swoją wiedzę, rozwijać pasję lub uczyć się zupełnie czegoś nowego.
Jakie kursy wśród Polaków cieszą się największym zainteresowaniem?
Ja się okazuje, największy popyt jest obecnie na kursy związane z księgowością, rachunkowością, finansami i podatkami. Dość popularne są również szkolenia z handlu i sprzedaży. W dalszym ciągu uznaniem cieszą się kursy językowe, a także specjalistyczne szkolenia organizowane dla ścisłej branży ekspertów w celu uzupełnienia wiedzy w wybranym zakresie.
Pod wpływem trudnej sytuacji na rynku pracy dodatkowe szkolenia czy kursy przechodzą osoby znajdujące się w różnym przedziale wiekowym. Decydują się na nie zarówno osoby młode, tuż po studiach, które mają trudności ze znalezieniem pracy ze względu na małe lub zerowe doświadczenie, ale również osoby starsze, z wieloletnim stażem, które na przykład straciły posadę (często w wyniku restrukturyzacji w firmie) i aktualnie mają ogromny problem z odnalezieniem się na rynku pracy.
Jak widać, inwestycja w wiedzę staje się dziś niezwykle istotna. Bez względu na to, czy doszkalamy się z powodów ambicjonalnych, finansowych czy przymusowych pamiętajmy o tym, że zwiększa to znacznie nasz potencjał i wartość na rynku pracy.