Wędrówka górskimi szlakami w lecie jak i w zimie to jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych sposobów spędzania swojego wolnego czasu.

Data dodania: 2013-10-28

Wyświetleń: 1245

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przygotuj się do górskiej wyprawy

Jednak takim wyprawom towarzyszą różnorodne zagrożenia i wypadki. Aby uniknąć przykrych incydentów każdą wycieczkę trzeba dokładnie zaplanować oraz odpowiednio się do niej przygotować.

 Podstawowa sprawa, to zaopatrzenie się w przewodnik turystyczny oraz mapę. Dostarczą one odpowiednich i ważnych informacji o terenie, na którym będziemy przebywać. Planując wyjście, pamiętajmy o zabraniu telefonu komórkowego z naładowaną baterią. Zapiszmy w telefonie numery alarmowe. TOPR, GOPR itp. Sprawdźmy również prognozę pogody.

Pamiętajmy, że warunkach zimowych, szczególnie po opadach śniegu, kiedy to szlaki górskie są nieprzetarte, czas przejścia może wzrosnąć kilkakrotnie. Dodajmy do tego krótki dzień i ryzyko narażenia się na duże niebezpieczeństwo gotowe.

Niestety, mimo dokładnej prognozy trudno przewidzieć nagłe załamanie pogody, a te w górach występują dosyć często. Mgły i śnieżyce zdarzają się najczęściej. W takich warunkach najłatwiej zgubić drogę. Nie można również wyjść na szlaki bez wcześniejszego sprawdzenia informacji o zagrożeniach lawinowych. Konsekwencje lawiny śnieżnej mogą być tragiczne  w skutkach. Wyróżniamy pięć stopni takich zagrożeń:

1 - zagrożenie małe, nikłe prawdopodobieństwo zejścia lawiny.

2 - średnie, pokrywa śnieżna mocno utrwalona.

3 - znaczne, pokrywa śnieżna słabo utrwalona.

4 - duże, lawina może zejść samorzutnie, nawet na stokach o małym nachyleniu.

5 - bardzo duże, ogromne niebezpieczeństwo samorzutnego zejścia lawiny. Poruszenie po szlakach całkowicie zabronione.

Pamiętaj, aby zostawić w miejscu Twojego pobytu informacje o trasie i planach wędrówki oraz kiedy planujesz powrót. Ułatwi to poinformowanie ratowników w razie kłopotów.

Dłuższą trasę powinno się zawsze podejmować w większej grupie ludzi i przynajmniej jedna osoba powinna znać szlak w stopniu gwarantującym pewne poruszanie się po trasie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena