Wycieczki w wyższe partie gór wymagają ubioru mocnego, a zarazem wygodnego i skutecznie chroniącego przed wiatrem i chłodem.

Data dodania: 2015-02-20

Wyświetleń: 1168

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co zabierać w góry?

Buty winny mieć wyższą cholewkę i podeszwę z karbowanej gumy (typu wibram), latem mogą być lżejsze, zimą cięższe ze skóry lub nieprzemakalnego tworzywa. Na tradycyjny ubiór turysty górskiego składają się: spodnie długie lub spięte pod kolanami, grube wełniane skarpety do kolan, koszula płócienna lub flanelowa chłonąca pot, 2 lekkie swetry – grubszy i cieńszy oraz nieprzewiewany, szczelnie zapinany anorak z kapturem. Ponieważ górska pogoda jest kapryśna, nawet w lecie konieczny jest zapas ciepłych rzez y – z czapką i rękawiczkami – oraz dobre okrycie od deszczu.

Dziś coraz częściej odzież z naturalnych włókien zastępują ubiory szyte z syntetycznych tkanin właściwościach termo aktywnych – transportują pot „na zewnątrz”, nie nasiąkają. Jeśli są dobrej jakości, znakomicie spełniają swoje zadanie. Zaleca się, by wszystkie warstwy odzieży, łącznie z bielizną, wykonane były z tkanin nowej generacji.  Najlepszą ochronę przed deszczem i wiatrem stanowią oddychające kurtka i spodnie z tkaniny zespolonej i membraną a ich jednym mankamentem jest wysoka cena.

Dopełnieniem stroju jest okrycie chroniące głowę przed słońcem, a także – niezależnie od pory roku – ciepła czapka i rękawiczki. Rezerwę stanowi kurtka puchowa, przydatna podczas postoju czy przymusowego biwaku. W zimie buty powinny osłaniać szczelnie przylegające ochraniacze. Czekan i raki na szlakach znakowanych latem niepotrzebne, jesienią, zimą i wiosną stanowią obowiązkowy element wyposażenia każdego, kto wybiera się w wyższe partie gór. W związku z rosnącą liczbą wypadków lawinowych, turystom zimowym i narciarzom wysokogórskim zaleca się zabieranie łopatki, sondy czy detektora lawinowego. Wzorem krajów alpejskich coraz częściej pojawiają się u nas piechurzy uzbrojeni w składane kijki. Używane w lecie i zimie, dają one turyście dodatkowe oparcie i pozwalają oszczędzić stawy kolanowe oraz kręgosłup.

Niezbędne drobiazgi to mapa i kompas, okulary przeciwsłoneczne, sprawna latarka, manierka, scyzoryk, mała apteczka. Niewygodne są wszelkie ręczne torby. Zamiast nich używa się plecaka, który jest wygodny i ma dodatkowe zapiecie na biodra.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena